Ponad 240 eksponatów autorstwa 51 wybitnych polskich artystów-złotników oraz profesorów i studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Gdańsku oraz Warszawie promuje Polskę na wystawie polskiej biżuterii artystycznej oraz fotografii polskich zabytków UNESCO w Guiyang, stolicy prowincji Guizhou.

Tematem przewodnim wystawy „Piękno Zatrzymane w Czasie”zorganizowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę jest ewolucja stylu w biżuterii od lat 80. do dziś z uwzględnieniem różnorodności materiałów w połączeniu z bursztynem. Można na niej zobaczyć prace m.in. prof. Andrzeja Szadkowskiego, prof. Sławomira Fijałkowskiego, Doroty Ceneckiej, Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, Marcina Tymińskiego, Doroty Gulbierz, Marty Włodarskiej, Margity, Pauliny Binek, Ireneusza Glazy, Wiesława i Przemysława Kuś, Mariusza Drapikowskiego i Emilii Kohut.

Główną atrakcją wystawy okazał się pomysł stworzenia muralu na ścianach muzeum, który zainicjował współpracę artystów z Polski i Chin. Iwona Tamborska (autorka projektu) oraz studenci z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Prowincji Guizhou wspólnie malowali dzieło o powierzchni prawie 60m2 przedstawiające historię bursztynu, które cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów i odwiedzających. Dodatkowo wystawa została uświetniona pokazem pracy dwóch technik jubilerskich: starochińskiej metody mniejszości narodowej Miao Zu w wykonaniu mistrza Wu Shui Gen oraz nowoczesnej techniki glinek metali prezentowanej przez krakowską artystkę Iwonę Tamborską. 

Dodatkowo w repertuarze wystawy znalazły się: pokaz mody z udziałem biżuterii polskich artystów i kreacji znanego polskiego projektanta Michała Starosta, cykl wykładów na temat bursztynu oraz specjalnie zorganizowane dni otwarte dla dzieci, młodzieży oraz studentów, których celem było przybliżenie im polskiej kultury.

Wystawa w Guiyang jest kontynuacją projektu „Polska od Morza po Góry” – szeregu wydarzeń mających na celu promocję Polski poprzez sztukę, edukację i turystykę w Chinach. Tuż po otwarciu zakwalifikowała się ona na listę najciekawszych wydarzeń kulturalnych stycznia w Chinach. Jednocześnie jest ona największą wystawą polskiej biżuterii w Azji.

 

Piękno Zatrzymane w Czasie
Guiyang, Muzeum Narodowe Oddział Prowincji Guizhou 
23.01.2018 - 31.03.2018
Organizatorzy:Konsulat Generalny RP w Chengdu, Muzeum Narodowe Oddział Prowincji Guizhou, Sebastian Tajl (inicjator i kurator wystawy)