plzh-CNenetdelvltnorues
Grand Prix dla Olgi Anatoliewnej Rumiancewej

Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie do 30 sierpnia prezentuje wystawę pokonkursową 2. Ogólnorosyjskiego Konkursu Sztuki Jubilerskiej. W tym roku jeszcze bez bursztynu.

Konkurs odbył się w następujących kategoriach: mistrzostwo w tworzeniu sztuki, mistrzostwo wykonania, eksperyment, dzieła inspirowane twórczością Lermontowa i sport (Soczi). W pracach jury uczestniczyli pedagodzy i teoretycy sztuki – nierosyjskimi członkami jury byli Pierre-Marie Bernard z Francji i prof. Andrzej Szadkowski z Polski. Ocenili oni 499 prac 124 autorów wytypowanych przez regionalnych kuratorów – po trzy w każdej z pięciu kategorii. W każdej z kategorii przyznano po jednej nagrodzie, Grand Prix otrzymała Olga Anatoliewna Rumiancewa  z Kostromy za naszyjnik Wiosna z elementami ozdobionymi emalią i kamieniami jubilerskimi.

„Prace te na najwyższym poziomie projektowo-wykonawczym ze szlachetnych materiałów wykonane zostały niezwykle profesjonalnie – kultywując tradycje rosyjskiego jubilerstwa. W konkursie zabrakło kategorii bursztynowej – kamienia, który jest bogactwem naturalnym Obwodu Kaliningradzkiego i dzięki konkursowi mógłby zostać mocniej wypromowany w całej Rosji. Zwróciłem na to uwagę organizatorów i w następnej edycji za dwa lata obiecali już o bursztynie pamiętać” – podkreślił prof. Szadkowski z łódzkiej ASP.

Uroczystości wręczenia nagród towarzyszyło seminarium Integracja dzieła jubilerskiego ze współczesną sztuką i designem. Problemy i uprzywilejowanie. Dla studentów, młodych twórców i kuratorów zorganizowano program edukacyjny przygotowany przez artystów jubilerów, wybitnych specjalistów kultury i pedagogów z Jekaterinburga, Kazania, Kaliningradu, Kostromy, Niżnego Tagiła, Machaczkały, Moskwy, Rostowa nad  Donem, Samary, Sankt Petersburga, Togliattii i Jarosławia.Osiągnięcia polskich twórców przybliżył prof. Szadkowski wykładem o formie w sztuce. Zainteresowanie polską myślą złotniczą wykazało Muzeum Sztuki Użytkowej w Moskwie, którego przedstawiciel wyraził chęć zorganizowania wystawy dzieł naszych twórców i studentów we Włodzimierzu.

Wystawa pokonkursowa 2. Ogólnorosyjskiego Konkursu Sztuki Jubilerskiej będzie prezentowana w Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie do końca sierpnia, a następnie planowane jest jej tournee po Rosji.