plzh-CNenetdelvltnorues
Po 15 latach przerwy kopalnia bursztynu w Kaliningradzie otworzyła swoje podwoje dla turystów. Za jedyne 100 rubli będzie można zobaczyć, jak wydobywa i obrabia się bursztyn.

W czasach Związku Radzieckiego kopalnię mogli zwiedzać tylko przedstawiciele władzy lub ważni goście odwiedzający Obwód Kaliningradzki. W latach 90. umożliwiono zwiedzanie turystom, jednak mogli oni tylko obejrzeć wydobycie bursztynowego surowca ze specjalnych wież widokowych, zwiedzić wystawę wyrobów gotowych z bursztynem i niewielkie muzeum bursztynu.

Atrakcyjna oferta

Obecnie oferta dla turystów jest znacznie bogatsza. Goście kaliningradzkiej kopalni mogą nie tylko z bliska przyjrzeć się wydobyciu bursztynu, ale także zobaczyć, jak wygląda jego obróbka oraz zastosowanie w jubilerstwie. Dodatkową atrakcją jest możliwość wykonania przez turystę samodzielnie ozdoby z bursztynem pod okiem doświadczonych mistrzów złotnictwa z pracowni wyrobów gotowych kaliningradzkiego kombinatu. Tak wykonana ozdoba na pamiątkę z pobytu w kopalni wliczona jest w cenę biletu. Na zakończenie wycieczki goście mogą w specjalnej restauracji zjeść dania przygotowane na podstawie dawnych przepisów kuchmistrzów Wschodnich Prus i spróbować nalewki bursztynowej.

Element promocji kopalni

Operatorzy turystyczni zajmujący się organizacją wycieczek do obwodu kaliningradzkiego cieszą się z nowej inicjatywy kopalni bursztynu. Ich zdaniem bursztynowe wycieczki staną się szybko stałym punktem programu grup turystów odwiedzających Kaliningrad, obok zwiedzania zabytków miasta i mierzei. – Traktujemy naszą ofertę nie tylko jako źródło dodatkowego dochodu, ale przede wszystkim jako element promocji wizerunku naszej kopalni – twierdzi Włodzimierz Butenko, zastępca generalnego dyrektora kaliningradzkiego kombinatu. Chcemy pokazać całemu światu, że w Kaliningradzie jest jedyna na świecie kopalnia, gdzie wydobywa się bursztyn na skalę przemysłową. U nas wydobywa się nie kilogram czy dwa, ale 3-4 tony dziennie – dodaje Butenko. Jak szacuje przedstawiciel zarządu kopalni, obecne złoża bursztynu w Kaliningradzie szacuje się na 118 tysięcy ton. Jego zdaniem oznacza to, że surowca bursztynowego wystarczy na co najmniej najbliższych 150 lat.

Więcej informacji:
www.amberplant.com


Polecamy także artykuł związany z tym tematem:
Zakupy surowca bursztynowego z Sambii będą jeszcze trudniejsze

Fot. Amberplant.com