plzh-CNenetdelvltnorues
Magdalena Lamch: naszyjnik

Jak studenci Katedry Biżuterii ASP w Łodzi przetransponowali hasło tegorocznego Festiwalu Designu na biżuterię? Czym jest dla nich świadomość? Na to pytanie dadzą odpowiedź prace 11 wybranych osób.

 

„Tematem rozważań studentów była szeroko pojęta ‘świadomość’. Prace realizowane były samodzielnie lub w grupach projektowych. Każda praca prezentuje indywidualny punkt widzenia twórcy i porusza nieco inną dziedzinę ‘świadomości’. Powstałe realizacje obejmują tematyką takie problemy, jak ekologia, samoakceptacja, postępujący konsumpcjonizm, postęp technologiczny i jego wpływ na kontakty międzyludzkie” – wyjaśnia Sergiusz Kuchczyński, kurator wystawy. Obejmuje ona realizacje młodych twórców, indywidualnie interpretujących problem świadomości. Konsekwencją tego są prace poruszające problemy ekologii, samoakceptacji, jak również doświadczania własnej cielesności. Autorzy zwracają uwagę na zjawisko konsumpcjonizmu, kształtującego nasze postawy. Analizują też postęp technologiczny i jego wpływ na kontakty międzyludzkie. Zastosowanie biżuterii jako medium, które służy do materializacji wspomnianych wyżej idei, wskazuje na jej potencjał jako płaszczyzny dialogu z odbiorcą, prowokującą dyskusję.

Wystawa została przygotowana przez studentów Katedry Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego, a zaprezentowane zostaną prace: Klaudyny Biel, Doroty Sokołowskiej, Diany Zięby, Justyny Stasiewicz, Nicole Waniowskiej, Olgi Stawarskiej, Patrycji Włoch, Magdaleny Lamch, Anny Kanickiej, Jarosława Sieki, Michała Jurgielewicza. Zostały one zrealizowane w Pracowni Biżuterii, kierowanej przez prof. Andrzeja Szadkowskiego oraz Pracowni Form Złotniczych prof. Andrzeja Bossa.

Dorota Sokołowska

Herbaty o smaku różnych uczuć – broszki. Tak jak codziennie pijemy herbatę, tak codziennie odczuwamy różnego rodzaju emocje. Od naszego nastroju zależy, jaki smak herbaty wybieramy, w związku z tym herbata jest odzwierciedleniem naszej duszy. Dlatego moglibyśmy na przykład, zamiast picia wieczorem zielonej herbaty, wybrać herbatę o smaku spokoju, miłości lub nadziei.

Jarosław Sieka

Praca inspirowana katastrofa ekologiczną w Indiach. Gdzie złom elektryczny i rozlany kwas można spotkać na każdym kroku. Postęp ekologiczny coraz częściej stwarza zagrożenie dla środowiska.

Diana Zięba

W otaczającym nas świecie ilość produktów spożywczych jest ogromna. Powinniśmy zwrócić uwagę na faktyczny skład wybieranych przez nas towarów, gdyż może okazać się, że kupujemy coś zupełnie sprzecznego z naszymi oczekiwaniami.

Grupa projektowa „Mash'to”: Michał Jurgielewicz, Nicole Waniowska

Pomimo wielu kampanii reklamowych i obecności w mediach transplantologia nadal pozostaje tematem tabu w naszym społeczeństwie. Wielu ludzi sceptycznie podchodzi do idei „oddawania” organów po śmierci, często decydującym staje się głos sprzeciwu rodziny zmarłego. Nasza praca to seria akcesoriów promujących idee transplantologii wśród społeczeństwa. Naszyjniki, zawieszki, wisiory zwracają uwagę, a ich forma nawiązuje do ludzkich tkanek. Dzięki takim akcentom noszonym przez zwolenników ratowania życia mogą oni zachęcić do zapoznania się z tą tematyka osoby, które jeszcze się z nią nie zetknęły bądź zachęcić do zrewidowania swoich poglądów osoby jej przeciwne. Do każdego z akcesoriów dołączona została karta, mieszcząca się choćby w portfelu, na, której umieszczona została deklaracja dobrej woli, służąca za niezbędną informację dla służb ratunkowych.

Patrycja Włoch

Praca jest odpowiedzią na syntetyczny sposób odżywiania współczesnych ludzi. Podkreśla próbę ciągłego udoskonalania produktów, którą zaznaczyłam, zamykając je w określonej formie, pozwalającej na ciągłe zachowanie świeżości. Wygląd ma duży wpływ na wybierane przez nas produkty. Te ze skazą omijamy. Interesują nas żywe kolory i przyjemny zapach produktów. Zwykle są one odpowiednio przetworzone, by ich wygląd i smak pozostawał niezmienny przed dłuższy czas. Wykorzystywane substancje chemiczne kumulują się w naszym organizmie, przynosząc niespodziewane konsekwencje.  Określona forma pierścieni, podkreśla schemat zachowań wykorzystywanych przy produkcji żywności. Niektóre z powstałych produktów nadają się bardziej do ekspozycji niż degustacji.

Magda Lamch

Komplet naszyjników przedstawiający świadomość jednostki jako niewielki wycinek kłębowiska jej myśli, wrażeń i emocji. Podkreśla dużą wagę nieświadomości, jako niezbędnej przeciwwagi dla świadomości, w utrzymaniu zdrowia psychicznego.

Justyna Stasiewicz

„Kobieta świadoma swojej kobiecości” – to zdanie stało się dla mnie punktem wyjścia przy projektowaniu prezentowanej biżuterii. Komplet został zaprojektowany w oparciu o symbol stosowany m.in. do zapisu płci kobiety. Praca ta została od początku do końca przemyślana: prosta w formie, celowo powtarza niektóre linie ciała i podkreśla kobiece atuty. Z drugiej jednak strony, przy całej swojej elegancji, ma za zadanie wywołania pewnego dyskomfortu w trakcie noszenia. Jest to biżuteria wymagająca świadomego noszenia – w innym wypadku może zaszkodzić. W życiu każdej kobiety na co dzień towarzyszy zestawienie piękna i dyskomfortu: czy przy noszeniu butów na wysokim obcasie, czy krótkiej spódnicy.
Również materiał użyty w pracy nie jest przypadkowy. „Lusterko Wenus” – jak popularnie nazywany jest wyżej wspominany przeze mnie symbol, w dziedzinie alchemii służy do zapisu miedzi, a sama nazwa wzięła się od polerowanej miedzi, która pełnia kiedyś formę pierwszych kobiecych lusterek.


Centrum Festiwalowe
III piętro
Targowa 35
18-28.10.2013