plzh-CNenetdelvltnorues
Pierścionek "Grzechotka". design: Sławomir Fijałkowski, prototyp: Studio Projektowe S&A

Podczas zaplanowanego na 20 stycznia br. wieczoru autorskiego połączonego z finisażem wystawy „Gadżety – out of fashion” w poznańskiej Galerii YES projektant Sławomir Fijałkowski zaprezentuje współczesne trendy we wzornictwie oraz opowie o pracach nad gdańską „Księgą Trendów 2011+”. 

Celem projektu „Księga Trendów 2011+” jest zebranie oraz usystematyzowanie informacji dotyczących przewidywanych trendów stylistycznych w zakresie wzornictwa, złotnictwa i mody odzieżowej. Sławomir Fijałkowski gromadził je, biorąc udział w wybranych europejskich targach designu i biżuterii, m.in. inhorgenta europe, Baselworld, Vicenzaoro. Na ich podstawie i przez pryzmat własnego doświadczenia jako projektanta biżuterii i sztuki użytkowej oraz wykładowcy akademickiego opracował wskazówki dla branży bursztynniczej z intencją ich wykorzystania do projektowania kolekcji na najbliższe sezony. „Publikacja zawiera wiele analitycznych tekstów i stanowi próbę znalezienia odpowiedniej dla bursztynu stylistyki: jest on częścią światowego designu i właśnie na tym tle broni się jego wyjątkowość” – zapowiedział w rozmowie z portalem amber.com.pl autor. Premiera „Księgi Trendów”, która powstaje we współpracy z Biurem Promocji Prezydenta Miasta Gdańska oraz Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, jest zapowiadana na Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif (09-12.03.2011).

Finisaż trwającej od początku grudnia wystawy to ostatnia szansa, by w Galerii YES zobaczyć projekty Sławomira Fijałkowskiego: produkty użytkowe i akcesoria wyposażenia wnętrz zaprojektowane i wykonane w limitowanych seriach w autorskim Studiu Projektowym TETRAHEDRON oraz wybrane, autorskie obiekty wizerunkowe z bursztynu, projekty nowych szlifów i eksperymentalne prototypy wykonane w gdyńskiej firmie S&A SA. Z firmą tą projektant współpracuje już od siedmiu lat. „Zaczynam bursztyn rozumieć i lubić, jednak w pracy z nim zachowuję dystans. Kiedy projektuję, nie jest ważny mój osobisty stosunek do materii, ale wymagania konsumentów” – przyznaje Fijałkowski.

Spotkaniu będzie towarzyszyła także prezentacja dotycząca współczesnych trendów we wzornictwie oraz różnych strategii projektowych i artystycznych na przykładzie prac i realizacji studentów Pracowni Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii, którą Sławomir Fijałkowski od dwóch lat prowadzi na Wydziale Architektury i Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.