plzh-CNenetdelvltnorues
Panneau "Ruś" Aleksandra Żurawlowa

10 lipca w Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie została otwarta wystawa kolekcji arcydzieł bursztynowych ze zbiorów Domu Bursztynowego z St. Petersburga. Prezentowane są na niej prace znanych twórców rosyjskich, m.in. Aleksandra Żurawlowa, Aleksandra Kryłowa i Andrieja Kaweckiego.

Na wystawie zaprezentowano 73 przedmioty z bursztynem wykonane przez artystów z St. Petersburga i Kaliningradu. Wśród nich znajduje się słynne dekoracyjne panneau „Ruś” autorstwa Aleksandra Żurawlowa. Obecnie jest to największy na świecie obraz mozaikowy z bursztynu o wymiarach 2,76 m x 1,56 m, składający się z 2984 fragmentów bursztynowych. Artysta nad jego wykonaniem pracował 11 miesięcy. Inne godne uwagi eksponaty to m.in. zachwycające mistrzostwem wykonania dzieło współczesnego rzeźbiarza Aleksandra Kryłowa oraz orkiestra wesołych owadów-muzyków Andrieja Kaweckiego.

Galeria Bursztynowy Dom została założona w 2007 r. przez przedsiębiorcę Jewgienija Tatuzowa. Głównym celem jej działalności jest wspieranie utalentowanych mistrzów rosyjskich pracujących z bursztynem kaliningradzkim, odnowienie tradycji obróbki bursztynu i tworzenie arcydzieł sztuki bursztynowej oraz ich popularyzacja w Rosji i zagranicą.

Wystawę kolekcji Bursztynowego Domu z St. Petersburga będzie można oglądać w Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie przez rok. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po tym czasie stanie się częścią stałej ekspozycji tej placówki.