plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztynowe Serce w Warszawie

Od 5 marca w Warszawie będzie można oglądać finałową odsłonę pierwszego cyklu wystawy „Planeta JANTAR inspiruje artystów”, na którym zostaną zaprezentowane prace 12 artystów zainspirowanych tym kamieniem i reprezentujących różne dziedziny sztuki.

Wystawa prezentowana w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie jest finałową odsłoną pierwszego cyklu wystaw pt. „Planeta JANTAR inspiruje Artystów”. Cykl zorganizowało ogólnopolskie Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” z siedzibą w Gdyni. Wraz z trwającą równolegle, kolejną już prezentacją Stowarzyszenia na 18. Międzynarodowych Targach Amberif 2011 w Gdańsku wystawa ta zamyka pierwszą, trwającą rok wędrówkę Planety JANTAR po Polsce.

W wystawie finałowej bierze udział 11 artystów z Polski oraz 1 z Holandii – dwanaście interesujących osobowości twórczych pracujących w różnych technikach i reprezentujących odmienne style artystyczne jednoczy wspólna inspiracja bursztynem i ideą Planety JANTAR. Prezentowane prace przeczą popularnemu przekonaniu, że bursztyn to jedynie atrakcyjny surowiec jubilerski. Siła fascynacji magią bursztynu i twórczej wyobraźni autorów sprawia, że dzieła emanują ciepłem i energią. I chociaż tylko w nielicznych pracach odnajdziemy fragmenty bursztynowych bryłek, wystawa promieniuje mocą – tą samą, która od wieków wykorzystywana jest w jantaroterapii. 

Wystawa zatoczyła krąg po Polsce – od Gdańska (Amberif 2010), przez Gdynię, Kraków, Rabkę-Zdrój, Puszczykowo k. Poznania, Gdynię-Orłowo i znów Gdańsk (Ambermart 2010) – przywędrowała do serca Mazowsza – Warszawy. Podążając Szlakiem Bursztynowym, zachęcała kolejnych twórców do udziału w projekcie. W całym cyklu ośmiu wystaw zaprezentowało swoje prace blisko 30 autorów. W projekcie uczestniczyła także młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie.

Ideą samej wystawy oraz celem Stowarzyszenia jest zapisana w statucie „promocja bursztynu bałtyckiego, jego naturalnej urody i właściwości,(...) polskiej kultury i sztuki, polskich artystów  i rzemieślników tworzących w bursztynie lub czerpiących z niego inspirację oraz artystów (...) czerpiących inspirację z przyrody”. W najbliższej przyszłości podjęta zostanie realizacja kolejnego zapisu o współuczestnictwie w tworzeniu Centrów Edukacji Przyrodniczej „Planeta JANTAR” usytuowanych na biegnącym wzdłuż Wisły Szlaku Bursztynowym XXI wieku, który łączy cztery stolice Polski: Gdańsk – Stolicę Bursztynu, Warszawę i Kraków – obecną i byłą stolicę kraju oraz Rabkę-Zdrój – Stolicę Dzieci Świata.

Wystawa „Planeta JANTAR inspiruje Artystów”
Warszawa: 05.03 - 01.04.2011, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12