plzh-CNenetdelvltnorues
O inkluzjach, holotypach i badaniach nad nimi związanych z Gdańskiem obradowano podczas międzynarodowej konferencji „Rola Gdańska w badaniach inkluzji bursztynowych”. Spotkanie odbyło się z okazji 10 rocznicy powstania Muzeum Inkluzji w Bursztynie i brało w nim udział ponad 50 fachowców związanych z bursztynem i inkluzjami.

Konferencja trwała dwa dni i odbywała się w dwóch miejscach związanych z inkluzjami, tj. w Muzeum Inkluzji w Bursztynie, które mieści się w Gdyni w Katedrze Zoologii Bezkręgowców Uniwersytetu Gdańskiego, oraz w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. W trakcie konferencji przedstawiono szereg interesujących wykładów, które dotyczyły głównie historycznych i współczesnych gdańskich kolekcji inkluzji w bursztynie. Nie brakło także innych tematów związanych z wytwórczością na terenie Gdańska czy poświęconych zbiorom inkluzji w innych muzeach oraz najnowszym odkryciom.

10-lecie Muzeum Inkluzji

Muzeum w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Powołane zostało 1 czerwca 1998 roku jako pracownia w Katedrze Zoologii Bezkręgowców Uniwersytetu Gdańskiego z inicjatywy profesora dr. hab. Ryszarda Szadziewskiego wspieranego przez środowisko gdańskich bursztynników. Pierwszymi zbiorami była jego prywatna kolekcja licząca ponad 60 kawałków bursztynu z ponad 130 inkluzjami. Dr Elżbieta Sontag, obecna kierownik muzeum, opowiadając o kolekcji po latach działalności, podkreślała, że środowisko szybko zareagowało nowymi darami inkluzji na powstanie tej placówki. Wśród największych darczyńców są między innymi Wojciech i Bożena Kalandykowie – 1682 podarowane inkluzje, Stefan Plota – 948, Janusz Ferenc – 633 oraz wielu innych, którzy zostali wyróżnieni dyplomami. Pokazała ona również przykłady holotypów opisanych na podstawie inkluzji i nazwanych imionami osób, które je podarowały, jak choćby prezentowany Worskaito stenexi podarowany przez Stefana Plotę, właściciela firmy Stenex.

Podczas dyskusji na temat dziesięciolecia muzeum Stefan Plota zapowiedział, że w jego kolekcji znajduje się jeszcze wiele inkluzji, które zostaną przekazane do tej placówki. Wszystkich zaskoczyła poruszona atmosferą Ewa Rachoń, która zdjęła z palca pierścionek z bursztynem zawierającym inkluzję i przekazała go na ręce Elżbiety Sontag.

Plany na przyszłość


Dr Sontag wspomniała także o trudnościach w pozyskaniu funduszy na działanie placówki, która znajdując się w Gdyni, nie leży w zakresie zainteresowania Gdańska, choć formalnie jest częścią Uniwersytetu Gdańskiego. Nieodległa przyszłość muzeum to przeprowadzka do nowej siedziby Wydziału Biologii, która zostanie wybudowana na terenie kampusu przy ulicy Wita Stwosza w Gdańsku. Po raz pierwszy na tego typu konferencji zebrało się wielu fachowców, co jest dość dużym sukcesem organizatorów i świadczy o zainteresowaniu tym dość specjalistycznym tematem. Po konferencji zostanie wydany specjalny, kolorowy numer biuletynu „Burszynisko” ze streszczeniami wszystkich wykładów. Będzie on dostępny między innymi w biurze Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.


Zdjęcie: Worskaito stenexi podarowany przez Stefana Plotę, właściciela firmy Stenex