To już kolejna odsłona prezentacji dorobku gdańskich bursztynników w Niemczech: Mariusz Drapikowski i Mariusz Gliwiński pokażą swoje prace w Mosbach niedaleko Heidelbergu.
Wernisaż, na którym będą obecni obaj projektanci, został zaplanowany na 24 stycznia br. Wystawa w Sali Ratuszowej potrwa do 21 marca. Jej organizatorami są miasto, Muzeum Miejskie i Volkshochschule (VHS). Jest to już ich druga wspólna wystawa – pierwsza odbyła się w 2000 roku w Neuenstadt z inicjatywy kierownika Museum im Schafstall Huberta Sawatzkiego i cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
Ciekawie zapowiada się również obecna wystawa, na której obok siebie zostaną zaprezentowane dzieła sakralne i świeckie w wykonaniu Mariusza Drapikowskiego oraz biżuteria z bursztynem i małe formy przestrzenne Mariusza Gliwińskiego.
Mariusz Drapikowski
Ceniony jest nie tylko w kraju przede wszystkim dzięki wyjątkowym dziełom sztuki sakralnej. Ostatnia wyjątkowa realizacja to tryptyk i monstrancja „Niebiańska Jerozolima” do Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Jerozolimie przy IV Stacji Drogi Krzyżowej, które powstały w intencji modlitwy o pokój w Ziemi Świętej i na całym świecie. Innym jego słynnym dziełem jest Bursztynowy Ołtarz w bazylice św. Brygidy, którego jest współprojektantem wraz z prof. Stanisławem Radwańskim. Publiczność w Mosbach po raz pierwszy zobaczy jego słynną Monstrancję Milenijną (premiera w Niemczech), miniatury ikon realizowanych w bursztynie w połączeniu ze srebrem i złotem, siedem figur aniołów wykonanych specjalnie na tę wystawę z bursztynu, kryształu i kamienia oraz charakterystyczną dla jego twórczości paterę z owocami.
Mariusz Gliwiński
Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji srebrnej biżuterii zdobionej naturalnym bursztynem o współczesnym wzornictwie. Łączy złoto Północy z rzemieniami, skórą, srebrem, kolorowymi czasem egzotycznymi kamieniami, udowadniając wielokrotnie, że ma on niewyczerpane możliwości kompozycyjne. „Wystawa w Mosbach będzie dla mnie formą retrospekcji – chciałbym pokazać, jak rozwijał się mój sposób myślenia o biżuterii bursztynowej” – zapowiada projektant. W tym celu niektóre starsze modele zostaną nieco odświeżone, będą kolekcje prezentowane podczas pierwszych galowych pokazów mody na targach Amberif, jak również małe formy przestrzenne z bursztynem. „Dokonując wyboru, starałem się, aby zdecydowana większość z nich była mocno związana z tematem bursztynu, choć kilka będzie z innych materiałów” – wyjaśnia autor.
Wydarzenia towarzyszące
Od końca stycznia VHS oferuje atrakcyjny program towarzyszący wystawie, na który składać się będą: zwiedzanie wystawy, wykłady, wydarzenia kulturalne, zadania kreatywne oraz wycieczka do Gdańska.