plzh-CNenetdelvltnorues
Wystawę dzieł powstałych w pracowni Lucjana Myrty można oglądać w nowej placówce Muzeum Narodowego od 10. lipca 2008 roku. Miała ona trwać do 10. grudnia, jednak pozostanie w tym miejscu do później wiosny przyszłego roku, a następnie ruszy do Warszawy, gdzie będzie prezentowana publiczności na Zamku Królewskim.

Jest to największa z dotychczasowych wystaw Lucjana Myrty. Liczy kilkaset eksponatów, z których niewątpliwie największym i najważniejszym jest tytułowy Bursztynowy skarbiec. Na jej otwarciu swoją premierę miało inne imponujące dzieło: cabinet angielski wykonany z bursztynu, brązu i hebanu o wysokości 3,5 m i szerokości ponad 2 m. Wrażenie robią także inne eksponaty: szkatuły, liczne obiekty dekoracyjne i użytkowe oraz naturalne bryły bursztynu (prywatna kolekcja autora jest uznawana za największą na świecie), jak również najciekawsze okazy z inkluzjami (ze zbiorów liczących ponad 20.000 sztuk).

Prezentowana kolekcja nie ma charakteru zamkniętego i jest uzupełniana o nowe eksponaty. Od momentu otwarcia wystawy pojawiło się na niej 8 nowych obrazów bursztynowych wykonanych w stylu impresjonizmu, ponieważ – jak podkreśla Lucjan Myrta – „daje on największe możliwości, by podkreślić bogactwo odmian barwnych bursztynu”. Nie brak w nich nawiązań do Claude’a Moneta czy Vincenta van Gogha, ale także do Gustava Klimta czy Alfonsa Muchy. Najpóźniej do końca stycznia przyszłego roku Lucjan Myrta zapowiada poszerzenie kolekcji o kolejne 4 obrazy z tego cyklu.


Zdjęcie: Szkatuła Ewelina - jeden z eksponatów wystawy "Bursztynowy skarbiec"