W dniach 10-11 maja Legnica po raz kolejny stanie się światową stolicą biżuterii artystycznej. Stanie się tak za sprawą Legnickiego Festiwalu Srebro, którego Weekend Otwarcia będzie wypełniony wernisażami wystaw artystycznych polskich i zagranicznych artystów. Punktem kulminacyjnym będzie – jak zawsze – gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA.

Rozpoczęła się kolejna edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO – wyjątkowego przeglądu biżuterii współczesnej, którego początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Legnickie SREBRO to jeden z największych festiwali poświęconych biżuterii w Europie, skupiający rokrocznie liczną grupę artystów, pasjonatów i międzynarodową publiczność. Legnica po raz kolejny staje się stolicą biżuterii artystycznej, promując najnowsze i najciekawsze dokonania w tej dziedzinie sztuki. Weekend Otwarcia Festiwalu, na który tradycyjnie złożą się wernisaże, gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, sesja popularnonaukowa oraz wydarzenia towarzyszące, odbędzie się w dniach 10-11 maja 2024 r.

Konkursy i wystawy dedykowane współczesnej sztuce złotniczej

Liczne ekspozycje indywidualne i zbiorowe artystów-złotników z Polski i zagranicy to wizytówka Legnickiego Festiwalu SREBRO. Jak co rok organizator wydarzenia – Galeria Sztuki w Legnicy – zaprezentuje światu szerokie spektrum współczesnej biżuterii w często zaskakujących, nowatorskich i eksperymentalnych odsłonach. Choć w tegorocznym programie znajduje się kilkanaście wystaw, najbardziej wyczekiwanym i dostarczającym najwięcej emocji wydarzeniem będzie z pewnością otwarcie głównej wystawy pokonkursowej EMPATIA, podczas którego poznamy zwycięzców bieżącej, 32. edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. W tym roku jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski, Mari Ishikawa, Charon Kransen, dr Michalina Owczarek-Siwak i Doreen Timmers oceniło kilkaset prac autorstwa blisko 300 artystów z 45 krajów, wybierając na wystawę prace 44 twórców z 21 krajów. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone w sobotni wieczór – warto być wtedy w legnickiej Galerii!

Bogaty program Legnickiego Festiwalu SREBRO

Czym kusi program tegorocznej edycji legnickiego SREBRA? Po raz kolejny odbędą się towarzyszące Festiwalowi od lat cykle prezentacji, tj. Sylwetki Twórców, Srebrne Szkoły i Debiuty, jak również tradycyjne wystawy dedykowane Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej, a mianowicie plakatów i fotografii oraz Holownia – pokaz prac niezakwalifikowanych do wystawy głównej.

3625_2.jpg

Mariko Kusumoto - Bubble brooch

Zobaczymy niezwykłą prezentację twórczości Mariko Kusumoto – artystki urodzonej i wychowanej w Japonii, obecnie mieszkającej i pracującej w USA. Mariko jest absolwentką studiów licencjackich z malarstwa i grafiki w Musashino Art College w Tokio oraz studiów magisterskich z grafiki na Academy of Art University w San Francisco. Z biegiem lat obiektem jej zainteresowań twórczych stał się trawiony metal, z którego zaczęła wykonywać rzeźby, a po prawie 18 latach pracy wyłącznie z metalem jej uwaga przeniosła się na tkaninę lub połączenia metalu i tkaniny. Współpracowała m.in. ze znanym projektantem mody Jeanem Paulem Gaultierem, a także z takimi luksusowymi markami jak Tiffany and Co., La Mer i Elizabeth Arden.


Moje prace odzwierciedlają różne zjawiska, które stymulują mój umysł i zmysły, naturalne lub stworzone przez człowieka. Reorganizuję je w nową prezentację, którą można opisać jako surrealistyczną, zabawną, pełną wdzięku lub nieoczekiwaną. Moja praca jest przepełniona zabawną, radosną atmosferą. Zawsze lubię zostawiać trochę miejsca dla wyobraźni widza. We wszystkich moich pracach zawsze kładę nacisk na umiejętności i kunszt – opowiada Kusumoto.


Swoje prace prezentuje również Peter Machata (Słowacja), absolwent pracowni rzeźby Jozefa Jankoviča na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie, który po ukończeniu studiów skoncentrował się na biżuterii. Obiekty złotnicze postrzega jako małe rzeźby. Przez wiele lat pracował głównie w srebrze, z czasem odkrył również ciekawe właściwości plastiku, eksperymentując z frezarką CNC i skanerem. Obiekty rzeźbiarskie Machaty będzie można zobaczyć na wystawie będącej realizacją nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej WCIĄŻ CZŁOWIEK? w 2021 roku.

Kolejną reprezentantką Kraju Kwitnącej Wiśni na legnickim SREBRZE jest Mari Ishikawa, której wystawa nawiązuje do nieuchwytności wrażeń i emocji. Mari Ishikawa w swojej twórczości codzienne życie opisuje pełną metafor biżuterią.


Nie możemy niczego zobaczyć, dopóki nie spróbujemy. Odkrywanie zaczyna się od zmysłu wzroku – mówi Mari Ishikawa.


W ramach Legnickiego Festiwalu Biżuterii SREBRO 2024 dostępna jest również wystawa współczesnej biżuterii z bursztynem zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska „AMBER 2024 > Other Criteria”, na której zostanie zaprezentowana licząca niespełna 100 unikatowych obiektów kolekcja autorstwa czołówki polskich i zagranicznych bursztynników – spektakularne odmiany bursztynu oraz mistrzowskie przykłady bursztynowego rzemiosła. Kreacje i punkty widzenia młodych artystów, m.in. Jonatana Poeche, można poznać także dzięki wystawie jubileuszowej Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

Z kolei wystawa „Komputer i biżuteria” zorganizowana przez Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu na Nisou (Czechy) to prezentacja prac obrazujących temat wpływu technologii komputerowej na ludzi. Oprócz metalowych i szklanych elementów biżuterii, uczestnicy włączyli do swojej biżuterii komponenty komputerowe.

W Legnicy można także obejrzeć kolejną odsłonę międzynarodowego festiwalu filmów inspirowanych biżuterią i sztuką użytkową – SMCK On Reel. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest SMCK Magazine.

Ekspozycje Legnickiego Festiwalu SREBRO czekają na zwiedzających od maja do lipca. Czeka nas niezapomniana SREBRNA wiosna!

 

Więcej informacji: Legnicki Festiwal SREBRO