plzh-CNenetdelvltnorues

49 bursztynowych kropli rozbłysło podczas wczorajszej próby generalnej pod wiaduktem przy ulicy Szopy w Gdańsku. Z początkiem listopada mają już ogrzewać to miejsce swoim blaskiem na stałe.

„Jesteśmy zadowoleni z próby generalnej” – podsumowała Jadwiga Chażyńska, dyrektor CSW Łaźnia w Gdańsku, które jest realizatorem projektu w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska. Prace budowlane na skwerze przy ulicy Szopy i Kamienna Grobla w Gdańsku potrwają jeszcze do końca października. Jak zapowiada dyrektor CSW, z początkiem listopada Bursztynowe Krople powinny już oświetlać przestrzeń pod wiaduktem w dzień i w nocy, pulsując zgodnie z rytmem serca i miasta.

W próbie generalnej uczestniczył m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz autorzy projektu Fred Hatt i Daniel Schlaepfer ze Szwajcarii. Wydarzeniu towarzyszył multimedialny performance „Libretto GSM” autorstwa Macieja Wojnickiego, wykonany we współpracy ze studentami Akademii Muzycznej w Gdańsku w przestrzeni Dolnego Miasta w tunelu przy ul. Łąkowej, gdzie zlokalizowana jest instalacja świetlna „Staging Anonymous” Dominika Lejmana.

Amber Drops instalacja artystyczna, która uzyskała I wyróżnienie w III edycji Międzynarodowego Konkursu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska” w 2009 roku za subtelne odniesienie się do znaczenia bursztynu w budowaniu gdańskiej tożsamości oraz za minimalistyczne traktowanie estetyki przestrzeni publicznej. Bursztynowe Krople zostały skonstruowane z przezroczystych kamyków wykonanych z masy żywicznej z wbudowanym systemem oświetlenia ledowego. Światło bursztynów jarzy się z różnym natężeniem, jakby w rytmie oddychającego człowieka. W żywicy zatopione są artefakty naszych czasów różnego typu i rozmiaru – takie jak np. telefon komórkowy i inne relikty życia codziennego uwięzione w bursztynie niczym owady.

Amber Drops to permanentna instalacja site-specific w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto pod wiaduktem przy ul. Szopy. Pulsujące światło poszczególnych kamyków i refleksy na metaliczno-lustrzanej płaszczyźnie pracy Invisible Gate grupy Front Studio będą sprawiały wrażenie, że cała ta przestrzeń żyje i oddycha.


Wcześniejsze artykuły na ten temat:
Bursztyn i mała architektura