plzh-CNenetdelvltnorues
Targi inhorgenta europe nie wywołują wśród bursztynników tak silnych emocji jak poprzedzająca je impreza w Tucson, ponieważ zarówno waluta, jak i rynek europejski są w przeciwieństwie do amerykańskiego dość stabilne.

Przede wszystkim dlatego atmosfera na targach jest spokojna, a firmy bursztynnicze nie narzekają na brak zainteresowania ich ofertą. Szczególnie że w niemiecka prasa branżowa poświęciła sporo miejsca na prezentację biżuterii bursztynowej, ogłaszając nawet trend na bursztyn. Bardzo miły akcentem wspierającym promocję bursztynu jest również wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Współczesny prezent z bursztynu”, którego wyniki zostały ogłoszone w ubiegłym roku w czasie Dni Zegarków i Biżuterii Midora Lipsku.
Trudno jeszcze na półmetku targów oceniać ich wyniki, ale już dziś można przewidzieć, że będą one dla wielu firm bursztynniczych udane. Głównym odbiorcą ich produktów jest rynek niemiecki, choć nie brak także kupców z południowej i środkowej Europy, którzy w coraz większym stopniu interesują się bursztynem. Również inhorgenta zdaje się być dobrym miejscem prezentacji oferty bursztynniczej, tym bardziej, że rynek niemiecki został prawie w całości zdominowany przez firmy polskie i litewskie. Jak podkreśla Georg Lesniak, biżuterię nim zdobioną doceniają coraz młodsze pokolenia, a to za sprawą zmieniającego się i dopasowanego do gustów odbiorców wzornictwa. Dodatkowo starsze pokolenia odczuwają pewien sentyment do bursztynu, ponieważ wielu z nich kojarzy się on z dawną ojczyzną czy też z korzeniami rodzinnymi. Jego zdaniem, na rynku tym znalazłoby się jeszcze odrobinę miejsca dla nowych firm, jednak musiałoby to być okupione znacznymi inwestycjami. W ciągu ostatnich kilku lat swoją pozycję umacniają producenci z Litwy, którzy oferują towar po niższych niż Polacy czy Niemcy cenach. Przewiduje on jednak, że – podobnie jak to się stało w Polsce – również i na Litwie koszta pracy w niedługim czasie wzrosną i również one będą musiały podnieść ceny na swe wyroby.
Generalnie nastroje są pozytywne, a większość wystawców z sektora bursztynniczego zadowolona z ich przebiegu.


Wkrótce kolejne informacje na temat targów inhorgenta europe