plzh-CNenetdelvltnorues

Gekon, chwytówka modliszkowata i czterocentymetrowy pająk trafią do kolekcji Muzeum Gdańska dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w programie „Rozbudowa kolekcji muzealnych”. Eksponaty są unikatami na skalę światową. Po raz pierwszy zostaną pokazane 28 czerwca 2021 r. w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Dzięki wysoko ocenionemu przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów wnioskowi do Muzeum Bursztynu w Gdańsku trafią unikatowe eksponaty, którymi może się poszczycić niewiele europejskich muzeów bądź takich, które są do tej pory jedynymi na świecie. I tak gekon to drugi znany świecie okaz – pierwszy, niekompletny, znajduje się w kolekcji Niemieckiego Muzeum Bursztynu (Deutsches Bernsteinmuseum) w Ribnitz-Damgarten. Ten, który trafi do nowego Muzeum Bursztynu, zachował się w dużo lepszym stanie. Do zbiorów muzeum trafi także okaz dorosłej chwytówki modliszkowatej, a także największy na świecie okaz pająka. Najnowsze nabytki będzie można zobaczyć od 28 czerwca przyszłego roku w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Gekon – drugi na świecie

21-milimetrowa inkluzja w bursztynie bałtyckim o wymiarach bryłki 29 x 10 milimetrów jest niemalże kompletna: gekon posiada cały tułów i wszystkie cztery nogi, brakuje mu jedynie końca ogonka. Lewa połowa głowy jest otwarta. Specjaliści wycenili okaz na kwotę 25 000 EUR, czyli nieco ponad 110 tys. zł.

Chwytówka oraz pająk – światowe unikaty

Chwytówka modliszkowata, owad z rodziny Mantispidae – inkluzja mierząca 17 mm – znajduje się w bryłce bursztynu o wymiarach 65 x 40 mm. Jest to pierwsza dorosła chwytówka w bursztynie bałtyckim w kolekcji Muzeum. I tym bardziej wyjątkowy nabytek, że gatunek ten nie występuje we współczesnej faunie Polski, a okaz zatopiony w bursztynie reprezentuje nieznany nauce dotąd gatunek z eoceńskiego lasu bursztynowego. Inkluzja dorosłego owada jest kompletna z dobrze widocznymi cechami morfologicznymi, pokryta w dużej części mleczną otoczką.

Z kolei czterocentymetrowy pająk z grupy Mygalomorphae znajdujący się w bryłce o wymiarach 55 x 46 mm to do tej pory największa tego typu inkluzja, jaka została dotychczas odnaleziona w bursztynie bałtyckim. Muzeum Bursztynu w Gdańsku będzie pierwszym, który posiada takiego pajęczaka.

Wyceniany na 160 419 PLN projekt „Zakup kolekcji inkluzji zwierzęcych do Muzeum Bursztynu” został w 80% dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w programie „Rozbudowa kolekcji muzealnych”. Eksponaty zostaną zaprezentowane po raz pierwszy 28 czerwca 2021 r. w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.


Czytaj także: 

Nowy, unikatowy eksponat w gdańskim Muzeum Bursztynu