plzh-CNenetdelvltnorues

Muzeum Gdańska wzbogaciło się o kolejny cenny eksponat – bursztynowe szachy, które powstały w Gdańsku i liczą sobie prawie 330 lat! Podobnej klasy, kompletne i świetnie zachowane zestawy są tylko cztery i znajdują się w kolekcjach duńskiej rodziny królewskiej, Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz muzeum jubilerstwa i złotnictwa Grünes Gewölbe w Dreźnie.

Koszt zakupu tych unikatowych szachów wykonanych z bursztynu to ok. 2,4 mln zł – został on sfinansowany z wpływów ze sprzedaży biletów do ośmiu udostępnionych do zwiedzania oddziałów Muzeum Gdańska w 2019 r., który był wyjątkowo dobrym rokiem pod względem frekwencji, oraz dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. „O szachy ubiegało się kilka wiodących muzeów, m.in. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Dzięki dobrej współpracy z antykwariatem Georga Laue, za pośrednictwem którego do zbiorów Muzeum Bursztynu trafiło w 2008 r. kilka cennych, nowożytnych eksponatów wyprodukowanych w gdańskich warsztatach bursztynniczych, udało się je powiększyć również o bursztynowe szachy” – wyjaśnił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Czytaj także: Renesans bursztynu - rozmowa z Georgem Laue

Podobnej klasy, kompletne i świetnie zachowane zestawy znajdują się w kolekcjach duńskiej rodziny królewskiej, Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz muzeum jubilerstwa i złotnictwa Grünes Gewölbe w Dreźnie – wszystkie datowane są na początek XVIII w. „Przedmioty z bursztynu są delikatne i wrażliwe, a podatność na uszkodzenia rośnie wraz z wiekiem danego przedmiotu, dlatego do naszych czasów wiele arcydzieł bursztynniczych przetrwało we fragmentach, zaś w szachach brakuje wielu figurek. Te, które właśnie trafiły do Gdańska, są kompletne i cechuje je wyższy poziom trudności wykonania niż większość znanych odpowiedników – każda z figurek jest wykonana na poziomie mistrzowskim z niezwykłą dbałością o detal” – tłumaczy Waldemar Ossowski.

Szachy mają wymiary 37 x 37 x 11 cm. Bursztynową „planszę” wspierają cztery rzeźby lwów. Wierzch i boki składają się z klejonych prostokątnych i kwadratowych pól oraz owalnych dekoracji, zaś na rogach ustawione są cztery kosze z kwiatami. Uważne oko dostrzeże dwie szufladki wyściełane niebieskim jedwabiem, w których znajdują się 32 przeźroczyste, misternie rzeźbione figury na podstawkach o wysokości od 5 do 7 cm. Będzie je można zobaczyć od 28 czerwca 2021 r. w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.


Polecamy także: 


Kolekcja Georga Laue w Muzeum Bursztynu

Coraz trudniej o antyczne przedmioty z bursztynu – rozmowa z gdańskim antykwariuszem

Imponujące kolekcje powstają latami - rozmowa z Joanną Grążawską

Muzeum Bursztynu z rekordową frekwencją w 2019 roku

Nowe dziesięciolecie Muzeum Bursztynu – rozmowa z Waldemarem Ossowskim