plzh-CNenetdelvltnorues

„Bursztyn straciłby bardzo, gdyby nie rozkochała się w nim mistrzyni złotnik, jubiler Paulina Binek” – powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych, wręczając artystce Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gdańska za biżuterię z bursztynu.

„Żyjący kamień ze swoim magicznym charakterem nabiera w jej pracach ciągle nowego znaczenia. Zaszczytem jest dziś wręczyć Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury tak znamienitej ambasadorce Światowej Stolicy Bursztynu. Czynię to z tym większym wzruszeniem, gdyż prace i rozwój artystki mam radość i przywilej obserwować od 20 lat” – podsumował Piotr Kowalczuk.

Paulina Binek od 25 lat bazuje na naturalnych formach bursztynu, które łączy z lnianym sznurem, jedwabiem, filcem, stalą szlachetną, złotem i srebrem oraz skamieniałościami i drewnem. W swojej pracy kieruje się nie trendami mody, ale własnym wyobrażeniem o pięknym przedmiocie – tak powstają małe formy rzeźbiarskie pełniące funkcję biżuterii, jak również obrazy powstałe z zamiłowania do recyklingu i chęci nadania pozornie zużytym i niepotrzebnym przedmiotom nowych funkcji. „Kiedy wreszcie odważyłam się sięgnąć po bursztyn, wiedziałam, że chcę robić zupełnie inne prace niż te, które dominowały wtedy na rynku. Z szacunku do kamienia starałam się w miarę możliwości zachować jego naturalną formę i dokomponować inne elementy tak, by do niej pasowały. Do dziś uważam, że nie ma sensu przetwarzać natury. Zadaniem artysty jest dostrzec inspirujące piękno bursztynu i wykazać się inwencją, by stworzyć odpowiednią dlań oprawę” – mówiła artystka w wywiadzie dla Bursztynowego Portalu amber.com.pl w 2012 roku.

Polecamy: Bursztynowy zawrót głowy – rozmowa z Pauliną Binek

Większość swojego artystycznego życia – tj. ponad 30 lat – poświęciła bursztynowi. I, jak sama przyznaje, bursztyn jej się za to pięknie odwdzięczył. W tym czasie wzięła udział w ponad 120 wystawach i pokazach sztuki w ponad 20 krajach, jej prace wzbogacają ekspozycję muzealne w 15 muzeach na całym świecie (w Polsce można je podziwiać m.in. Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Zamkowym w Malborku oraz Muzeum Bursztynu w Krakowie), jest również laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów złotniczych i artystycznych. Stworzyła wiele niezapomnianych artystycznych kreacji, które z pewnością znajdą miejsce w historii polskiej sztuki bursztynniczej.


Więcej informacji: 

Wystawa Pauliny Binek w Kaliningradzie
Bursztyn w dłoniach Pauliny Binek
Małe filcowe co nieco - rozmowa z Pauliną Binek
Paulina Binek