plzh-CNenetdelvltnorues

Paulina Binek jest pierwszą polską artystką, której Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie zaproponowało wystawę indywidualną. Przegląd jej dorobku z ostatnich 25 lat można oglądać na ekspozycji O naturze rzeczy. Elektron od 10 lipca.

Indywidualne wystawy polskich twórców specjalizujących się w biżuterii artystycznej zdarzają się niezwykle rzadko, a jeszcze rzadziej w zagranicznych muzeach. Skąd tak duże zainteresowanie kaliningradzkiego Muzeum Bursztynu twórczością Pauliny Binek. „Artystka regularnie bierze udział w organizowanym przez nas konkursie wyrobów artystycznych z bursztynu Ałatyr, kocha ten kamień, tworzy naprawdę interesującą sztukę. Jej kolekcja jest na tyle duża i różnorodna, że stworzy naprawdę ciekawą wystawę indywidualną” – wyjaśnia Zoja Kostiaszowa.

Z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej Paulina Binek zaprezentuje na wystawie prace reprezentatywne dla jej dotychczasowej twórczości. Artystka bazuje na naturalnych formach bursztynu, który łączy z lnianym sznurem, jedwabiem, filcem, stalą szlachetną, złotem i srebrem oraz skamieniałościami i drewnem. Łącząc je ze sobą, kieruje się nie trendami mody, ale własnym wyobrażeniem o pięknym przedmiocie – tak powstają małe formy rzeźbiarskie pełniące funkcję biżuterii. W jej portfolio znajdują się również obrazy powstałe z zamiłowania do recyklingu i chęci nadania pozornie zużytym i niepotrzebnym przedmiotom nowych funkcji – u Binek są to często przedmioty wyrzucone przez morskie fale na plażę, osobiście przez nią zbierane i układane w różnych kompozycjach.

Jej najnowsza kolekcja jest inspirowana starożytną Grecja, a w szczególności Mykenami i ich związkami ze starożytnym bursztynowym szlakiem. „Jest to część realizowanego przez moją Fundację Elektron projektu Bursztynowe Antyczne Wesele, który będzie jednym z elementów Amber Expedition II” – wyjaśniła Paulina Binek. Z tej kolekcji odwiedzający zobaczą m.in. naszyjnik Słońce, w którym artystka odniosła się do greckich wierzeń, wedle których bursztyn to skamieniałe zachodzące promienie słońca.

Wystawa biżuterii i obrazów Pauliny Binek O naturze rzeczy. Elektron
Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie
10 lipca – 14 września 2014