plzh-CNenetdelvltnorues

Coquillettidia adamowiczi – taką nazwę nadali badacze z Uniwersytetu Gdańskiego inkluzji komara w bursztynie bałtyckim, by uczcić prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który wniósł nieoceniony wkład w promowanie bursztynu bałtyckiego w Polsce i na świecie.

To pierwsza inkluzja w bursztynie bałtyckim nazwana na cześć prezydenta Pawła Adamowicza. I nie jedyna – w kolejce na publikację wyników badania czekają jeszcze dwie, podarowane przez badaczy ze Światowej Rady Bursztynu. Coquillettidia adamowiczi to inkluzja komara płci męskiej opisana przez naukowców z Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego: prof. dr. hab. Ryszarda Szadziewskiego, dr. hab. Jacka Szwedo oraz dr. Elżbietę Sontag.

„Chcieliśmy w ten sposób uczcić jego nieoceniony wkład w promowanie bursztynu bałtyckiego. Był pierwszym prezydentem Gdańska, który dostrzegł nie tylko magię drzemiącą w tym kamieniu, ale przede wszystkim jego bogatą historię związaną z regionem, na którym oparta została promocja Gdańska na świecie. To dzięki jego zaangażowaniu projekt ‘Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu’ został wpisany do strategii rozwoju miasta, czego efektem było m.in. otwarcie Muzeum Bursztynu, świętowanie Bursztynowych Godów na 44. rocznicę ślubu w trakcie Światowego Dnia Bursztynu oraz powołanie Światowej Rady Bursztynu. Dziś bursztyn kojarzy się z Gdańskiem, a Gdańsk z bursztynem” – wyjaśnił prof. Szadziewski.

Polecamy: Bursztynowe wspomnienie Pawła Adamowicza

Coquillettidia adamowiczi jest zamknięta w niewielkiej bryłce bursztynu bałtyckiego o wymiarach 16 x 17 x 6 mm. Niestety nie będzie można jej obejrzeć – jest okazem badawczym i nie może być eksponowana. „Komary są rzadkimi inkluzjami znajdowanymi w bursztynie bałtyckim. Dotychczas – po dwóch wiekach badań nad bursztynem bałtyckim – badaczom udało się znaleźć i opisać zaledwie siedem gatunków komarowatych. Odkrycia te pozwalają zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemu wiele milionów lat temu – możliwe, że samice komarów były w stanie przenosić ptasią malarię podobnie jak gatunki żyjące w tropikalnej Afryce” – wyjaśnił dr hab. Jacek Szwedo.