plzh-CNenetdelvltnorues
Pierścień z bursztynem bałtyckim z kolekcji "Amber. Around the World"

Kariera bursztynowego pierścienia autorstwa Pawła Kaczyńskiego, który w tym roku promuje Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF, została zapoczątkowana właśnie w Gdańsku, tyle że 2 lata wcześniej: prezentowany na wystawie „Amber. Around the World”, zdobył także – w towarzystwie trzech innych z tej samej kolekcji – Grand Prix Mercurius Gedanensis w kategorii wzornictwo. A następnie nabrała rozpędu…  

Inspiracją do stworzenia tego pierścienia – a właściwie kolekcji 4 pierścieni – było zaproszenie Janusza Fudali, kolekcjonera żywic z USA, do udziału w wystawie „Amber. Around the World”, na którą zaproszeni artyści mieli wykonać biżuterię z bursztynami: bałtyckim, dominikańskim i sumatrzańskim. „Powstały 4 pierścienie, których koncepcja opierała się na bazowym kształcie, dającym możliwość multiplikacji z wykorzystaniem różnych bursztynów” – tłumaczy Paweł Kaczyński. Bursztynów o wyjątkowym kształcie, ciekawej fakturze i fascynującym wnętrzu – osadzonym na fantazyjnej obrączce wykonanej ze złoconego srebra.

Swoją premierę wystawa miała w czasie targów Amberif 2015, gdzie kolekcja pierścieni Pawła Kaczyńskiego została dostrzeżona i nagrodzona Grand Prix Mercurius Gedanensis za nowatorstwo formy i „połączenie bursztynu z innymi kamieniami”. Jury doceniło także możliwość indywidualizowania powtórzeń.

Ten sukces okazał się dla autora wystarczającą zachętą do pokazania pierścieni na międzynarodowej arenie – w międzynarodowym konkursie A’design Award and Competition, którego celem jest promocja najlepszych prac designerskich w różnych dyscyplinach i w wielu krajach. Warto było: kolekcja została doceniona prestiżową nagrodą Bronze A’Design Award i była prezentowana na wystawach w Mumbaju, Bolonii, Shenzen, New Delhi i Kerkrade.

Od kilku miesięcy jeden z pierścieni – ten z bursztynem bałtyckim – „promuje” Amberif 2017 na całym świecie. „Co roku wybieramy charakterystyczny wyrób, czasem  interesujące zdjęcie z pokazu mody na Gali Amber Look, który dobrze oddaje ducha naszej imprezy. Pierścień Pawła Kaczyńskiego jest do tego wręcz idealny: bursztyn występuje w nim w towarzystwie szlachetnych materiałów i wysokiej jakości wzornictwa” – wyjaśnia Ewa Rachoń, komisarz targów.

Idea pierścieni z bursztynami z różnych stron świata – funkcjonującymi pod nazwą „Amber. Around the World” – jest kontynuowana. W tym roku powiększy się ona o kolejne modele – swoją premierę będą one miały w czasie targów Amberif na stoisku Pawła Kaczyńskiego (C526). Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć bazowej kolekcji, będą mogli nadgonić zaległości na stoisku Ambersafari (B225).