plzh-CNenetdelvltnorues
Święto Mariackiej 2011 obchodzono pod hasłem Mariacka pod gwiazdami

Pod takim hasłem będzie obchodzone w tym roku święto ulicy Mariackiej. Będzie więc pokaz mody inspirowany historycznymi strojami oraz mieszczanie z dawnych epok. Ale i współczesne koncerty, wystawy sztuki, malarstwa i biżuterii… Wszystko, czym ulica żyła kiedyś i żyje teraz.

„Impreza nie koncentruje się w 100 procentach na temacie – w jego ramach właściciele galerii, pracowni i kawiarni pokazują także wszystko to, czym żyją na co dzień” – mówi Michał Kosior z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, które jest wraz z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi organizatorem imprezy już po raz 3. I dodaje: „Chcemy pokazać wszystko to, czym ulica żyła kiedyś i żyje teraz”.

Co to będzie? Jako kulminację przewidziano pokaz mody inspirowanej historycznymi strojami  z XVIII i IX w. autorstwa Magdaleny Arłukiewicz, do których biżuterię zaprojektował Aleksander Gliwiński. Stroje z różnych epok będą prezentowali również aktorzy, którzy wystąpią w historycznych scenkach rodzajowych. Uzupełnieniem będzie muzyka z różnych epok oraz wystawy – tutaj prawdziwą gratką może się okazać wystawa „Bursztynowy skarb”, na której będą prezentowane nigdy wcześniej nie pokazywane eksponaty ze zbiorów Muzeum Archeologicznego. Jej uzupełnieniem będzie prezentacja średniowiecznych technik obróbki bursztynu w wykonaniu Eryka Popkiewicza.

„Święto Mariackiej to tak naprawdę spotkanie bursztynu ze sztuką, literaturą, malarstwem w tej istnej mekce artystów” – mówi Ewa Rachoń, komisarz targów Ambermart, których zwieńczeniem jest ta impreza. Dlatego nie może tu zabraknąć współczesnej biżuterii z tym kamieniem: w Galerii Prestige swoje projekty zaprezentuje znany gdański projektant Jacek Ostrowski. Z bursztynem – a dokładniej mówiąc ze szlakiem bursztynowym, który niegdyś wiódł z cesarstwa rzymskiego nad Bałtyk – związany jest projekt „Atelier Smaku na szlaku bursztynowym”: jego pomysłodawcy Jola Słoma i Mirek Trymbulak oraz szefowie kuchni restauracji Gdańskiej, Fellini, Malinowy Ogród i Pomodoro zapraszają na wegańskie i bezglutenowe gotowanie.

Na imprezę składają się liczne tematy i wydarzenia kulinarne, muzyczne, malarskie… – tych wątków na Mariackiej jest naprawdę wiele. „Zostańcie z nami po targach, nie spieszcie się do domu” – tak Ewa Rachoń zachęca uczestników Ambermartu do przyjścia na Mariacką. Bo mieszkańcy Gdańska już wiedzą, że wystarczy zaprosić swoich przyjaciół i po prostu poddać się urokowi tego magicznego, niestety trochę zapomnianego miejsca.


Święto Mariackiej: A historia sobie płynie…
ulica Mariacka w Gdańsku
8 września 2012, godz. 17-22
wstęp wolny