plzh-CNenetdelvltnorues
Grand Prix Ałatyr 2011 dla Knuta Barslunda

Nie więcej niż 15 artystów z danego kraju może brać udział w V Międzynarodowym Biennale Biżuterii z Bursztynu Ałatyr 2013 organizowanym przez Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. Prace na temat AquaTerra polscy uczestnicy powinni zgłaszać do 20 czerwca do kuratora Giedymina Jabłońskiego.

Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 prace w jednej kategorii, przy czym muszą być wykonane w latach 2012-13, a bursztyn (organizatorzy dopuszczają użycie bursztynu prasowanego) powinien być użyty jako główny materiał i stanowić minimum 50% całości (w wyjątkowych wypadkach musi być przynajmniej głównym artystycznym środkiem wyrazu). Może on być łączony z kamieniami półszlachetnymi, metalem, kością słoniową, drewnem i innymi materiałami.

Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: mistrzostwo, dzieło sztuki – wyraz artystyczny oraz nowatorstwo. W tym roku utworzono specjalną dodatkową kategorię „Muzyka w kamieniu” dla uczczenia 140. rocznicy urodzin rosyjskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta Siergieja Rachmaninowa. Przewidziane nagrody to pierwsza ok. 6 tys. zł i pozostałe po ok. 3 tys. zł.

Konkurs jest otwarty zarówno dla artystów reprezentowanych przez kustoszy ze swojego kraju, jak również dla artystów niezależnych, kontaktujących się bezpośrednio z organizatorem. W Polsce funkcję kustosza pełni w tym roku Giedymin Jabłoński, który jest także członkiem jury. Prace należy zgłaszać do niego do 20 czerwca.

Organizacja Biennale jest unikatowym – w kontekście działalności europejskiej społeczności bursztynowej – projektem Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. Inicjatywa ta w znaczący sposób wzbogaca scenę artystyczną Kaliningradu, umożliwiając wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy między rosyjskimi i zagranicznymi twórcami. Jej celem jest także inspirowanie do poszukiwania nowych rozwiązań artystycznych w pracach z tym słonecznym kamieniem, a także wsparcie w tworzeniu  systemu szkoleń w sferze bursztynowej.

Kontakt ws. konkursu Ałatyr:
Giedymin Jabłoński
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 691 145 408
+48 692 430 830