plzh-CNenetdelvltnorues
Grand Prix Ałatyr 2013 - Mette Saabye z Danii

„W tegorocznej edycji konkursu Ałatyr poszczęściło się uczestnikom z Polski – w sumie dostaliśmy 5 nagród regulaminowych i dwie nagrody specjalne” – prof. Andrzej Szadkowski z łódzkiej ASP cieszy się z decyzji jury.

Międzynarodowe jury przyznało po trzy nagrody regulaminowe w czterech kategoriach: mistrzostwo, dzieło sztuki – wyraz artystyczny, nowatorstwo oraz dodatkowa w tym roku muzyka w kamieniu z okazji 140. rocznicy urodzin Siergieja Rachmaninowa. Grand Prix otrzymała Mette Saabye z Danii za pierścionki. W kategorii mistrzostwo nagrody otrzymali w kolejności: Doris Gabrielli z Włoch za bransoletę (1), Żanna Łopatkina z Rosji za serię plakietek (2) i Tatiana Rusinowicz z Rosji za pierścionki (3). W kategorii dzieło sztuki – wyraz artystyczny pierwsza nagroda powędrowała do Manuela Vilheny z Portugalii za broszę, a następne otrzymali: Dorota Sokołowska z Polski za obiekty i Paweł Kaczyński z Polski za naszyjnik. Laureatami w kategorii nowatorstwo zostali: Markus Frühauf z Włoch za serię broszek (1) i Wojciech Kalandyk Art7 z Polski za kolię (2) i Magdalena Szadkowska z Polski za broszę (3). W kategorii muzyka w kamieniu jury najbardziej podobały się prace Igora Komora i Jekateriny Lemm z Rosji (1) za panneau, Aleksandra Sorokina i Anastazji Kociubej z Rosji za obiekt (2) i Ruty Niciajenie z Litwy za obiekt (3). Ponadto jury przyznało również dyplomy regulaminowe (m.in. dla Anity Matysek) i specjalne (dla prof. Andrzeja Szadkowskiego).

„Bardzo cieszy duże zainteresowanie bursztynem oraz konkursem ze strony zagranicznych uczestników. Znane nazwiska, takie jak Manuel Vilhena czy Kelly McCallum, podnoszę rangę wydarzenia” – podsumował Giedymin Jabłoński, kurator konkursu w Polsce i członek jury.