plzh-CNenetdelvltnorues
Grand Prix: Natalia Łapinus, komplet „Rowery”, 2009. Bursztyn, metal, skóra.

W czwartej edycji konkursu „Bursztynowa jesień” wzięli udział zarówno znani, jak i początkujący artyści. Jego wyniki zostały ogłoszone w sierpniu w Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie.

W konkursie udział wzięło 37 artystów z Kaliningradu, którzy zaprezentowali łącznie 126 prac. Wśród uczestników znaleźli się zarówno uznani mistrzowie: Lubow Sieriebriakowa, Natalia Łapinus, Aleksandr Juricyn, Michaił Worobiow i Faina Krasawcewa, jak i młodzi, początkujący artyści. Po raz pierwszy w jego historii chęć uczestnictwa zgłosili studenci Technikum Artystyczno-Przemysłowego w Kaliningradzie, dla których utworzono specjalną nominację Debiut.

Do konkursu mogły zostać zgłoszone prace powstałe w latach 2009-2010. Wyniki konkursu rozstrzygnęło kompetentne jury, które przyznało nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach: Mistrzostwo, Oryginalność (w tym roku zastąpiło ono Nowatorstwo), Obraz artystyczny, Debiut.

Obwodowy konkurs prac autorskich z bursztynu „Bursztynowa jesień” Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie organizuje od 2003 roku w trybie biennale. Ma on na celu zachowanie i popularyzację kaliningradzkiej tradycji obróbki artystycznej bursztynu, pozwala zapoznać się z nowymi tendencjami w sztuce dekoracyjno-użytkowej z wykorzystaniem „słonecznego kamienia”, a także odkrywać i wspierać młode talenty.