plzh-CNenetdelvltnorues

Galeria Debiut w Gdyni zaprasza 12 września na spotkanie „Niedziela w Orłowie z Bursztynową Planetą Jantar”. W programie przewidziano m.in. wystawy sztuki i fotografii, pokazy dawnych metod obróbki bursztynu, prezentacje, spotkanie z prof. Wiesławem Krzemińskim, bajki kaszubskie i wiersze o bursztynie.

Wystawa „Planeta Jantar Inspiruje Artystów” rozpoczęła swoją wędrówkę w marcu na targach Amberif 2010. Zatoczyła koło po Polsce i teraz możemy ją oglądać znowu w Trójmieście. „Ale to nie jest  to już ta sama wystawa. Dochodzą nowe prace, zmieniają się niektórzy artyści” – wyjaśniła pomysłodawczyni Barbara Gronuś-Dutko. Ideą wystawy jest zainspirowanie artystów tworzących w różnych technikach plastycznych urodą i historią naturalnego bursztynu. Obecnie w wystawie bierze udział 11 artystów.

Będzie jej towarzyszyć wystawa uczniów III klasy Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni „Pierwsze Impresje Bursztynowe”. „To są pierwsi uczniowie specjalności artystycznej fotografia, którzy wiosną tego roku z mojej inspiracji zainaugurowali naukę fotografii bursztynu w ZSP” – powiedziała Barbara Gronuś-Dutko. Wyjaśniła, że spośród wykonanych przez nich prac zostały wybrane i powiększone te najlepsze. Dalsza selekcja pozwoli wyłonić prace, które zostaną pokazane na finałowej wystawie w Warszawie w marcu 2011 r. „To są młodzi artyści, którzy już poczuli bursztyn, zapalili się do niego i chcą, aby im założyć sekcję w Stowarzyszeniu” – nie kryje zadowolenia inicjatorka.

Spotkanie w Galerii Debiut przy ul. Orłowskiej 8 zostało zaplanowane 12 września w godzinach 10-19. Wystawa potrwa do 26 września. Miniatury oraz wybrane prace artystów i uczniów będą prezentowane wcześniej na specjalnej wystawie zapowiadającej w czasie targów Ambermart (9-11.09).