plzh-CNenetdelvltnorues

Od 8 maja można oglądać wystawy biżuterii i designu w ramach 31 Legnickiego Festiwalu SREBRO. To biżuteria i design w wielu odsłonach, ponad 1000 eksponatów, dziesiątki artystów z kraju i świata. Galeria Sztuki, organizator „Srebra”, przygotowała aż kilkanaście wystaw i wiele wydarzeń towarzyszących, większość z nich odbędzie się w weekend 21-22 maja.

Trzydzieste pierwsze spotkanie z biżuterią w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO już trwa – rozpoczęło się 15 maja wernisażem "srebrnej" wystawy prac z krzemieniem pasiastym "Rzadszy niż diament" Cezarego Łutowicza w Muzeum Miedzi. Tydzień później – weekend 21-22 maj – kulminacja: 12 wernisaży, sesja rzemiosło-design-sztuka, akcje plenerowe i koncert jazzowy.

Oprócz wystawy konkursowej MINIMUM prezentowane są cykle: Sylwetki Twórców – tu zobaczymy biżuterię artystów z Polski (J. Byczewski), Anglii (N. Cherry) i Czech (L. Šikolova); Srebrne Szkoły: z Barcelony, Niemiec i Szkocji, Debiuty trzech młodych artystek (D. Kempko i D. Wietrzyk, K. Bik) oraz Holownia, czyli „salon odrzuconych” wystawy wiodącej. Festiwalowi towarzyszą ekspozycje, m.in: Grupy Sześć, która zawsze zaskakuje aranżacją, STFZ-EKO – nie tylko dla ekologów, KAPSLANDIA – biżuterii wykonanej z kapsli, oraz PREZENTACJE 2009.

W czasie otwartej dla publiczności sesji rzemiosło-design-sztuka w hotelu Qubus (22 maja, g.10-15) poświęconej minimalizmowi w sztuce i życiu, prelekcje wygłoszą artyści, designerzy, wykładowcy, publicyści, kuratorzy i znawcy branży, m.in. słynny rysownik Wojciech Siudmak, od lat związana z „Rzeczpospolitą” Monika Małkowska, propagatorka designu Agnieszka Jacobson-Cielecka, wszechstronna artystka Alexandra Hołownia, nietuzinkowy profesor UWr. Michael Fleischer oraz polscy złotnicy.