plzh-CNenetdelvltnorues
Jedną z atrakcji zakończonego w Gdańsku Yach Film Festiwalu był wernisaż cyklu obrazów „Bursztynowe inspiracje” autorstwa znanej trójmiejskiej artystki Pauliny Binek.

Obrazy malowane przez Paulinę Binek bursztynem, piaskiem i wyrzuconymi przez morze patykami były atrakcją uroczystej inauguracji 17. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, która odbyła się 10 października w gdańskim CH Manhattan. Wernisaż „Bursztynowe inspiracje” był znakomitą promocją bursztynu wśród muzyków, reżyserów, performerów i projektantów, którzy uczestniczą w tym festiwalu.
Paulina Binek współpracuje od 8 lat z organizatorami tego największego w branży producentów wideoklipów wydarzenia. Jej bursztynowe dzieła ozdabiają katalogi festiwalowe, a jej oryginalna biżuteria prezentowana jest w trakcie festiwalu, bowiem zdaniem organizatorów, to najciekawsza projektantka biżuterii z bursztynem w Trójmieście.

Zainspirowana wędrówkami po dzikich plażach

Zaprezentowane prace to efekt nowych, artystycznych doświadczeń projektantki, zainspirowanych wędrówkami po dzikich plażach na Mierzei Wiślanej oraz opowieściami zaczerpniętymi z mitologii krajów nadbałtyckich. Artystka traktuje poetycko bursztyn ale i wyrzucone przez morze drobne patyczki, deski i piasek: opatrzone odpowiednim komentarzem artystycznym są elementami jej cyklu obrazów-instalacji. W jednym z nich użyła jako tła morskiej mapy i zaznaczyła na niej miejsca, w których znajdowano i znajduje się bursztyny. Tym samym wskazuje odbiorcom jej sztuki punkty, w których można samemu znaleźć bryłkę bursztynu i przeżyć towarzyszące temu emocje. Pozostałe obrazy są tajemnicą do odczytania – twierdzi Paulina Binek. Ze wszystkich prac bije jednak fascynacja artystki naturalnymi formami i odmianami bursztynu.
Ekspozycja towarzysząca Yach Festiwalowi to kolejna okazja do podziwiania obrazów trójmiejskiej projektantki, zainspirowanych wędrówkami w poszukiwaniu bursztynu po dzikich plażach Wybrzeża. W lipcu mogliśmy podziwiać prace „Brzegi Morza” w gdańskim Muzeum Bursztynu w ramach cieszącej się ogromną popularnością wystawy „Poławiacze Bursztynu”.

Filc – nowoczesna inspiracja


Obok wernisażu prac Pauliny Binek inaugurację Yach Film Festiwalu uświetnił pokaz unikatowych nakryć głowy i szali z filcu, obecnie modnego artystycznie materiału, wykonanych przez Justynę Wiejak, utalentowaną absolwentkę wydziału rzeźby ASP w Gdańsku. Co ciekawe, filc inspiruje także Paulinę Binek, która stworzyła już kilka ciekawych prac łączących ten materiał z bursztynem. Oryginalne prace Justyny Wiejak zaprezentowano wspólnie z białą kolekcją ubiorów Joli Słomy oraz Mirka Trymbulaka, znanych trójmiejskich projektantów. Czapki, kapelusze, wspaniałe szale, żakiety, etole i mitenki autorstwa Justyny Wiejak noszą dziś nie tylko znane Polki ze świata biznesu czy sztuki, takie jak Lidia Popiel czy Ewa Gorzelak, ale również Europejki.


Więcej informacji:
Yach Festiwal

Zdjęcia: Bursztynowe obrazy Pauliny Binek. Fot. Paulina Binek