plzh-CNenetdelvltnorues

Znamy już temat 8. Międzynarodowego Biennale Bursztynu Ałatyr 2019. Organizator – Regionalne Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie – spodziewa się prac odzwierciedlających bogactwo flory naszej planety.

„Temat piękny, ale mało inspirujący dla bursztynników. Trochę szkolny i nadto sugerujący odniesienia do botaniki, czyli ilustracyjnie powiązany z przyrodą, biologią. Oby nie były to same ‘kwiatki’... Mądrość będzie należała do inteligentnych twórców. Botanika sztuki i nauki musi wziąć górę” – podsumował temat prof. Andrzej Szadkowski, wieloletni juror konkursu Ałatyr. 

Niezależnie od koncepcji artystycznej, prace konkursowe muszą zawierać bursztyn co najmniej w 50 procentach. Niemniej jednak na wystawę będą przyjmowane także te prace, które nie spełniają tego wymogu – pod warunkiem jednak, że bursztyn jest istotnym nośnikiem treści i jest wykorzystywany jako główny środek artystyczno-ekspresyjny. Dozwolone jest stosowanie nie tylko bałtyckiego bursztynu naturalnego, ale także prasowanego, jak również  bursztynu pochodzącego z różnych regionów świata. Może on być łączony z innymi kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi, metalami, kością słoniową, drewnem i innymi materiałami. Prace wykonane z użyciem kopalu i imitacji bursztynu będą dopuszczone do konkursu pod warunkiem, że żywice w nich użyte zostaną opisane. Zgodnie z regulaminem prace te nie będą jednak brane pod uwagę przy przyznawaniu Grand Prix. 

Każdy autor może przedstawić do 3 prac lub 3 zestawów w każdej nominacji. Autorzy mogą zgłaszać swoje prace indywidualnie jak również za pośrednictwem zaproszonego do współpracy kuratora z danego kraju. Niestety, w Polsce również w tej edycji konkursu nie udało się organizatorowi znaleźć kuratora – osoby zainteresowane udziałem w Ałatyrze 2019 proszone są o bezpośredni kontakt z Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. Termin przesyłania zgłoszeń mija 1 czerwca 2019 r. 

Biennale Ałatyr to projekt programowy Regionalnego Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. Jego celem jest wymiana kulturowa, podnoszenie umiejętności zawodowych młodych artystów i studentów szkół artystycznych, ich zrozumienie tradycji złotniczej własnego kraju, jak i innych krajów, jak również dostarczenie artystycznych inspiracji kaliningradzkiej scenie złotniczej. Program Biennale obejmuje: konkurs i wystawę pokonkursową, program edukacyjny dla studentów szkół artystycznych obwodu kaliningradzkiego, konferencję naukową oraz publikację katalogu prac i materiałów podsumowujących konferencję naukową.

 

Więcej informacji: 
www.ambermuseum.ru 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.