plzh-CNenetdelvltnorues

Miłośnicy bursztynu i sztuki złotniczej – a także sztuki fotografii – nie będą zawiedzeni: w Muzeum Nadwiślańskim czekają na nich bowiem 4 wystawy! Są to wprowadzające w złotniczy klimat prace z wcześniejszych odsłon konkursu pod hasłem „Srebro i…”, a więc „Srebro i drewno” (2016) oraz „Srebro i papier” (2017).

Największe emocje na uroczystym wernisażu w sobotę 13 października wzbudziły, co oczywiste, wystawy tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się – po raz pierwszy – w dwóch odsłonach: złotniczej i fotograficznej. Ale to jeszcze nie koniec nowości – w tym roku z nazwy konkursu zniknął przymiotnik „ogólnopolski”, który został zastąpiony znacznie bardziej pojemnym i dającym nową, znacznie szerszą  perspektywę przymiotnikiem „międzynarodowy”. Jak przyznają sami organizatorzy, do poszerzenia zasięgu konkursu zainspirował ich bursztyn – złoto Bałtyku będące marką samą w sobie jest bowiem idealnym narzędziem do promocji konkursu na arenie międzynarodowej.

W pierwszej międzynarodowej edycji konkursu PREZENTACJE – a 18. w ogóle – wzięło udział 54 twórców biżuterii z Polski, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoch, którzy nadesłali 71 prac, oraz 23 osoby, które bursztyn zainspirował do wykonania dedykowanych mu 55 fotografii. Oceniło je międzynarodowe jury w składzie: Lidia Popiel – fotograficzka, prof. Andrzej Szadkowski – artysta, założyciel Katedry Biżuterii w ASP w Łodzi, Alain Roggeman – jubiler, wykładowca w Institut de la Parure Jeanne Toussaint w Belgii oraz Tomasz Zaremski – artysta plastyk. Do wystawy zakwalifikowano 71 prac złotniczych oraz 32 fotografie. 

Nagrody otrzymali:

 - I miejsce: Nagroda Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz nagroda firmy Grako dla Nele Blanckaert (Belgia) za pierścień LIVING ON THE EDGE „o konstrukcji architektonicznej z monumentalnym duchem przeniesionym do formy biżuteryjnej. Za szeroki wachlarz skojarzeń”

Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników dla Marcina Tymińskiego (Polska) za pierścień A PIECE OF THE OLD WORLD – „pierścień z naturalną bryłą bursztynu eksponującą wnętrze z inkluzją”

Nagroda Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif dla Mai Houtman (Holandia) za pierścień CIRCLE OF LIFE (one size fits all) „za finezyjne wykorzystanie cienkiego drutu oraz za nawiązanie do etnicznej techniki w nowoczesnej formie”

- Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych dla Małgorzaty Kalińskiej (Polska) za naszyjnik „Nie jest tak, jak myślisz” – „za lekkość i nieoczywistość. Bursztyn i żywica epoksydowa jako dwa światy”. 

- Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego dla Andrzeja Kupniewskiego (Polska) za pierścień-naszyjnik

- Nagroda Sekretarz Województwa Lubelskiego Anny Augustyniak dla Nico Delaide (Belgia) za pierścień “Baltic flower” 

- Nagroda Fundacji Promocji Wzornictwa dla Małgorzaty Kalińskiej za naszyjnik „Nie jest tak, jak myślisz”

- Nagroda Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy dla Delphine Perrache (Belgia) za zestaw: naszyjnik, brosza i pierścień AMBER+  – „za naszyjnik strukturalny. Za potencjał wyzwalania kreatywności”

- Nagroda firmy Rodent dla Jacka Skrzyńskiego (Polska) za broszę i pierścień Można puszczać zajączki zamiast kaczek – „za agresywność błysku i poczucie humoru”.

Ponadto jury postanowiło wyróżnić Nico Delaide (Belgia) za pierścień „Baltic flower” – „za harmonijne zestawienie florystycznej natury z masywną bryłą”. 

„Jury wykonało naprawdę dobrą pracę, wybierając i nagradzając prace, które wyróżniały się zarówno wysokim poziomem kreatywności, jak i doskonałe pod względem technicznym. Większość prac prezentowała wysoki poziom, choć – jak chyba w każdym konkursie – zdarzały się również takie, które pod pozorem oryginalności czy nawet ekscentryczności skrywały braki techniczne. Członkowie jury są profesjonalistami, dzięki czemu wszelkie dyskusje między nami były bardzo konstruktywne, a w przypadkach spornych udawało nam się znaleźć kompromis. Cieszy mnie niezmiernie, że aż troje spośród nagrodzonych i wyróżnionych uczestników pochodzi z Belgii – zainteresowanie bursztynem w moim kraju rośnie i jestem dumny z tego, że mam w tym swój znaczący udział” – podsumował prace jury Alain Roggeman.
 
KONKURS FOTOGRAFICZNY

W konkursie fotograficznym jury – do którego dołączył Andrzej Pągowski, grafik i plakacista – postanowiło nagrodzić pracę Tomasza Gałązki „Bez tytułu” oraz przyznało wyróżnienia dla: Agnieszki Działo-Jabłońskiej za pracę „Bursztynowe źródło”, Iwony Wilczek za fotografię zatytułowaną „Amber”, Katarzyna Jankowiak za „Martwą naturę z pozostałościami z przyszłości” oraz Nina Kupniewska za pracę bez tytułu. 

„Trochę dżemu morelowego, piana w szklance, płaszcz przeciwdeszczowy – skojarzenia sięgały różnych zakątków życia. Ale bohaterem zawsze pozostawał bursztyn. Te ciekawe prace, kolekcja kształtów i kolorów w palecie najsłoneczniejszego z kamieni jubilerskich, traktują przedmiot z lekkością, jaka jest dla niego charakterystyczna, i czułością, bo chodzi o coś, co przynależy do naszego kręgu, niemalże rodzinnego” – podsumowała Lidia Popiel.


PREZENTACJE 2018 – „Srebro i bursztyn” i „Bursztyn inspiruje”
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
6 października – 9 grudnia 2018 
Organizatorzy: Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie 
Kurator konkursu: Michał Fatyga 


Polecamy także: 

PREZENTACJE 2018: Srebro i bursztyn