Związana z Gdańskiem projektantka, artystka, złotniczka, bursztynniczka Dorota Cenecka świętuje 30-lecie pracy twórczej. Za dokonania twórcze oraz wkład w promocję bursztynu w trakcie wernisażu jubileuszowej wystawy w domu Uphagena została uhonorowana aż czterokrotnie.

W trakcie wernisażu Dorota Cenecka została uhonorowana Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej „Rzemiosło za zasługi” przyznaną przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Medalem Zasłużonych Ludzi Morza, który wręczył Marcin Makowski, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich. Za 10 lat współpracy przy rozwoju największych na świecie targów bursztynu Amberif podziękował Paweł Orłowski, wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich. Medal Prezydent Miasta Gdańska za promocję Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu wręczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Polecamy także: Wszystko zaczyna się od bursztynu – rozmowa z Dorotą Cenecką-Szymaniak


30 lat z bursztynem


Dorota Cenecka rozpoczęła swoją pracę z bursztynem bałtyckim 30 lat temu w Gdańsku. Dziś jest znaną twórczynią form złotniczych, której prace są prezentowane i sprzedawane na całym świecie. Posiada tytuł mistrza złotnictwa i mistrza bursztyniarza. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Bursztynu w Gdańsku i w Muzeum Zamkowego w Malborku, a także w kolekcjach prywatnych. Dorota Cenecka jest twórczynią bursztynowego łańcucha prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz (jego replika znajduje się w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska) i łańcucha burmistrza Władysławowa.

Przez 8 lat Dorota Cenecka prezentowała swoją biżuterię na pokazach mody podczas targów Amberif w Gdańsku. Jej biżuteryjne kreacje mogła zobaczyć także publiczność Polskiego Pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie i Expo 2020 w Dubaju oraz pokazu Satisfashion odbywającego się w ramach Milano Fashion Week w 2022 i 2023 roku. Projektantka ma na koncie także udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i zagranicą. Chętnie angażuje się w różne projekty związane z bursztynem bałtyckim i promocją Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu, organizuje warsztaty dla młodzieży i studentów nie tylko z Polski, pomaga przy organizacji wystaw, realizuje statuetki i kolekcjonuje prace innych artystów z Polski i zagranicy.

Obecnie działa w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych, przewodnicząc Radzie Programowej, współpracuje z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi, Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Związkiem Miast i Gmin Morskich.

Blisko 150 nieszablonowych prac 

Dorota Cenecka już po raz drugi będzie prezentować swoje prace w Muzeum Gdańska. W 2019 roku dużym powodzeniem cieszyła się wystawa z cyklu „Dizajn w Domu Uphagena”, w ramach której zaprezentowano prace jej i Przemysława Kusia, autora rzeźb w bursztynie bałtyckim.


Tym razem wystawa zostanie poszerzona o inne ciekawe projekty Doroty Ceneckiej. We wnętrzach zabytkowego Domu Uphagena zaprezentujemy około 150 prac, w tym obiekty wykonane specjalnie na jubileuszową wystawę, ale także prace prezentujące szeroki dorobek twórczy artystki na przestrzeni trzech dekad. Wystawę uzupełnią kolorowe fotogramy prac prezentowanych na pokazach mody i sesjach fotograficznych – powiedział Robert Pytlos z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

„Cenecka 93/23. 30 lat pracy twórczej”
28 października – 26 listopada 2023,
Dom Uphagena, oddzial Muzeum Gdańska
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, Związek Miast i Gmin Morskich, Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych

Źródło: materiał prasowy