plzh-CNenetdelvltnorues

Około 200 eksponatów – w tym wyselekcjonowane, najciekawsze artystycznie i wzorniczo prace z bursztynem bałtyckim polskich i zagranicznych twórców – można oglądać na wystawie „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność 2.0” w Pucku.

To już kolejna odsłona tej wyjątkowej wystawy – pod nazwą „Bursztyn bałtycki – tradycja i innowacja” odnosiła ona sukcesy m.in. w Mediolanie, Gdańsku, Monachium i Brukseli. Druga odsłona miała swoją inaugurację w Wenecji w maju 2019 r. i była częścią programu towarzyszącego weneckiemu Biennale Sztuki – najbardziej renomowanej wystawie współczesnej sztuki na świecie. Zapis filmowy z otwarcia wystawy w Wenecji – pokazu strojów autorstwa projektantów mody Joli Słomy i Mirka Trymbulaka z biżuterią Doroty Gulbierz oraz maskami weneckimi stworzonymi w weneckiej pracowni Sergia i Massimo Boldrinów „La Via Dell’ Ambra Gdańsk – Wenecja 2019” – towarzyszy wystawie w Pucku.

Czytaj więcej: Gdański Bursztynowy Performens

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność 2.0” jest prezentacją piękna bursztynu w jego różnych postaciach – od naturalnych okazów i inkluzji, poprzez ekskluzywne rzemiosło po sztukę współczesną. To wyjątkowa szansa na skonfrontowanie stereotypów o bursztynie bałtyckim z rzeczywistością, by – zapewne z niemałym zdumieniem – przekonać się, że współczesna wytwórczość dalece odbiega od naszego wyobrażenia. Właśnie dlatego duży nacisk został położony na sztukę współczesną, innowacyjny design oraz bursztynnicze haute couture. Uwagę przykuwają szczególnie kopie prezentów dyplomatycznych, jakimi Gdańsk obdarowuje VIP-ów odwiedzających miasto – m.in. bransolety dla Jennifer Lopez i Roda Stewarta oraz naszyjnik i spinki do mankietów dla brytyjskiej pary książęcej Kate i Williama.

Wystawa została udostępniona przez Związek Miast i Gmin Morskich w ramach oferty dla wszystkich członków tej organizacji i promowania piękna bursztynu bałtyckiego i wyrobów z niego wykonanych.

„Bursztyn bałtycki. Dziedzictwo i nowoczesność 2.0” w Pucku
sala ratuszowa Stary Rynek 1
5 maja do 15 września 2021