plzh-CNenetdelvltnorues

W tym roku Polska zaakcentuje swoją obecność na targach Inhorgenta podwójnie: poprzez prezentację najnowszych kolekcji przygotowanych przez 34 wystawców oraz wystawę „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”.  

„Polska pokazuje, co ma najcenniejszego, czyli bursztyn” – wyjaśnia Joanna Biernacka-Goworek, przedstawiciel targów Inhorgenta w Polsce. Najciekawszym i najbardziej kompleksowym sposobem pokazania bursztynu jest wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”, która miała swoją polską premierę latem ubiegłego roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Zgromadzone na niej eksponaty pochodzące z kolekcji muzealnych i prywatnych są tym bardziej cenne, że stanowią niezwykłą dokumentację wszystkich znaczących dokonań współczesnego bursztynnictwa polskiego z dziedzin sztuki, rzemiosła i designu. Wystawę tworzy ponad 300 przedmiotów opowiadających historię bursztynu:  są wśród nich zarówno naturalne bryły, jak i wyselekcjonowane przykłady rzemiosła artystycznego oraz współczesnego designu, które powstały w pracowniach rodzimych twórców na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Uczestnicy targów Inhorgenta zobaczą m.in. prace Lucjana Myrty, Bogdana Mirowskiego, Jarosława Westermarka, Sławomira Fijałkowskiego, Marka Mikickiego, Sary Gackowskiej, Emilii Kohut, Pawła Kaczyńskiego, Doroty Ceneckiej, Art7 oraz S&A. Podobnie jak w Gdańsku, także w Monachium wystawie będą towarzyszyły pokazy obróbki bursztynu prowadzone przez Marcina Tymińskiego i Andrzeja Kupniewskiego.

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja” jest ważnym wydarzeniem wpisanym w oficjalny program targów Inhorgenta. W jej oficjalnym otwarciu wezmą udział m.in. Lidia Popiel – pierwsza Ambasador Bursztynu, Piotr Kowalczuk – wiceprezydent miasta Gdańska, jak również oficjalne delegacje przedstawicieli cechów zrzeszających rzemieślników-złotników i jubilerów ze Śląska, Małopolski i Warszawy.  

Interesującym i aktualnym uzupełnieniem wystawy będzie prezentacja oferty handlowej przygotowanej przez 34 wystawców z Polski, z których co najmniej co trzeci będzie się mógł pochwalić własną interpretacją bursztynu. Wśród nich: Amber-Ring, Amberwood, Amber-Abram, Design & Style oraz Sinco.

Inhorgenta Munich
16 – 19 lutego 2018
www.inhorgenta.com

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”
16 – 18 lutego 2018
hala C2 Contemporary Design & Vision, stoisko 312/413,
otwarcie: 16 lutego 2018, godz. 12.30
Organizatorzy:
UM Gdańsk, Inhorgenta Munich, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, ASP w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych


Na zdjęciach biżuteria: Jarosława Westermarka, NAC Amber, Leszka Górskiego, Marcina Tymińskiego, Małgorzaty Podleśnej-Zdunek, Andrzeja Kupniewskiego, Marka Mikickiego
Fot.
Maciej Nicgorski