plzh-CNenetdelvltnorues

Na początku grudnia wystawa„Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0” – uznana za najbardziej interesującą przekrojową ekspozycję nowoczesnej sztuki bursztynniczej – będzie prezentowana w Europarlamencie.

Wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0” zostanie pokazana w Brukseli w dniach 4-6 grudnia.Wśród kilkuset eksponatów będzie można podziwiać repliki bransoletki Michelle Obamy, bransolety Roda Stewarta, naszyjnika Księżnej Kate i spinek Księcia Williama. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć koronę Miss Polonia, statuetkę Bursztynowego Słowika Małgorzaty Ostrowskiej i bursztynowe pióro Amber Rex Lidii Popiel – Ambasadorki Bursztynu. Miłośnikom przyrody spodoba się zapewne kolekcja naturalnych form bursztynu bałtyckiego i inkluzji ze zbiorów gdańskiego Muzeum Bursztynu.   

Bursztyn w ośmiu odsłonach

Przez trzy dni w sali Jozsefa Antalla w Parlamencie Europejskim będzie eksponowanych kilkaset prac – wśród nich wiele nagradzanych i wyróżnianych podczas największych na świecie targów dedykowanych bursztynowi Amberif i Ambermart oraz w międzynarodowych konkursach wzorniczych. Zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania walorów artystycznych i użytkowych bursztynu bałtyckiego w ośmiu tematycznych ujęciach: „Wiedza o bursztynie” (naturalne okazy bursztynu i inkluzje), „Cytaty natury” (biżuteria o naturalnych formach, z minimalną ingerencją w strukturę bursztynu), „Ekskluzywne rzemiosło” (tradycje rzemieślnicze we współczesnej biżuterii), „Sztuka współczesna” (obiekty ekskluzywne na wysokim poziomie wzorniczym), „Innowacyjny design” (prace prezentowane w ramach projektu Trend Book), „Moda na bursztyn” (kolekcje pokazywane na Gali Mody i Bursztynu Amber Look), „Bursztyn po II wojnie” (biżuteria z bursztynem bałtyckim z drugiej połowy XX wieku wyprodukowana przez nieokreślone wytwórnie z kolekcji prof. Ireny Huml ze zbiorów Galerii Sztuki w Legnicy). W ramach wystawy pokazana zostanie także kolekcja Baltic Amber DNA Brussels – Gdańsk 2018 autorstwa Alaina Roggemana i Delphine Perrache. Nie zabraknie także nowoczesnych aranżacji, multimedialnych prezentacji i animacji.

Wizytówka Gdańska i Polski

„Postawiliśmy na bursztyn jako wizytówkę Gdańska i Polski oraz sposób, by opowiedzieć o tym, że jesteśmy miastem nowoczesnym, a jednocześnie przywiązanym do naszych wielowiekowych tradycji” – twierdzą kuratorzy wystawy: profesor Sławomir Fijałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku oraz Robert Pytlos, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Bursztynu.

„‘Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0’ to wyjątkowa wystawa, jedna z najbardziej ciekawych dedykowanych temu kamieniowi. Jej niezaprzeczalnym walorem – oprócz pokazania najlepszych przykładów współczesnej sztuki bursztynniczej – jest charakter edukacyjny: jak większość tego typu wystaw nie jest ona adresowana jedynie do znawców designu i sztuki złotniczej, ale do wszystkich, którzy zachwycają się pięknem bursztynu” – podsumował Marcin Tymiński, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i uczestnik wystawy.

Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0
4-6 grudnia 2018
Parlament Europejski, sala Jozsefa Antalla
organizatorzy: Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Muzeum Bursztynu Muzeum Gdańska, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu, Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych oraz Galerią Sztuki w Legnicy
partnerzy: Związek Miast i Gmin Morskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Promocji Wzornictwa
dyrektor artystyczny: Małgorzata Gliwińska-Radwańska
koordynator techniczny: Anita Dmowska