plzh-CNenetdelvltnorues

Rzemiosło bursztynnicze – i to w najlepszym wydaniu – pojawiło się na wystawie współorganizowanej przez UNESCO w chińskim Chengdu, na której prezentowane były prace twórców reprezentujących ginące zawody.

Coraz więcej tradycyjnych zawodów odchodzi w zapomnienie. Szybki rozwój technologiczny powoduje, że znikają tzw. zawody rzemieślnicze, a więc te bazujące na pracy ręcznej. Chiny już kilkanaście lat temu dostrzegły te „skutki uboczne” szybkiego rozwoju i postawiły na odtwarzanie produktów i usług, które kiedyś tworzyły tożsamość i kreowały indywidualny charakter. Chińskie Ministerstwo Kultury i Sportu we współpracy z UNESCO i Urzędem Miasta Chengdu postanowiło stworzyć projekt, którego celem jest nie tylko przypominanie o zanikających zawodach, ale także ich odtwarzanie, by w odnowionej i innowacyjnej formie stanowiły o bogactwie kulturowym i przewadze konkurencyjnej. I tak w 2007 r. narodziła się koncepcja międzynarodowego, odbywającego się co dwa lata Festiwalu Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego (Festival of Untangible Cultural Heritage) promującego różnorodność kulturową w obliczu postępującej globalizacji.

Do udziału w tegorocznej, 7. edycji wystawy zaproszono rzemieślników z 37 krajów. Polskę reprezentowali Małgorzata Pepłowska – zaliczana do najbardziej znanych twórczyń ludowych na Mazowszu, zajmująca się tkactwem dywanów dwuosnowowych, wycinankarstwem z opłatka, wytwarzaniem rekwizytów obrzędowych oraz wykonywaniem kwiatów z bibuły; Małgorzata Szpila – specjalizująca się w bobowskiej koronce klockowej; oraz Sebastian Tajl – promotor polskiej kultury w Chinach, który przygotował prezentację ręcznie wykonanej biżuterii z bursztynem.

Polecamy: Przyszłość branży jubilerskiej w Chinach to biżuteria artystyczna – rozmowa z Sebastianem Tajlem

„Biżuteria z bursztynem niezmiennie budzi ogromne zainteresowanie w Chinach, zwłaszcza ta ręcznie wykonana i z naturalnym kamieniem – dla mieszkańców Państwa Środka ma to ogromne znaczenie. Polscy rzemieślnicy i artyści, wyróżniający się świetnym rzemiosłem i interesującym designem, mają na tym polu szczególnie wiele do zaoferowania” – twierdzi Sebastian Tajl, który na wystawę wybrał prace m.in. Doroty Gulbierz, Anny Betley, Pauliny Binek, Jana Pomianowskiego, Iwony Tamborskiej, Tomasza Kargula, Wandy i Bogusława Frydrychowiczów, Andrzeja Jacyszyna, Mai Woźniak, Bartosza Ciby, Sławy Tchórzewskiej, Danki Czapnik, Wojtka Rygało, Mariusza Gliwińskiego i Mai Woźniak. Jej uzupełnieniem była wystawa planszowa „Polskie Zabytki UNESCO przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Polską Organizację Turystyczną.

Jak podaje organizator, trwającą niespełna tydzień wystawę zobaczyło ok. 800 tyś. odwiedzających.


Festiwal Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
18 - 22 października 2019 

Organizatorzy: Chińskie Ministerstwo Kultury i Sportu, UNESCO, Urząd Miasta Chengdu
Współorganizatorzy: Konsulat Generalny RP w Chengdu, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Pekinie, 16+1 Cultural Industry Development Corp., Seba Amber