Ponad 70-kilogramowa bryła bursztynu sumatrzańskiego to najbardziej spektakularny eksponat na wystawie „Bursztyny świata” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Ale z pewnością nie jedyny, na który warto zwrócić uwagę – bryłom towarzyszy pokaz biżuterii wykonanej z bursztynów pochodzących z różnych stron świata.

„W powszechnej świadomości osób odwiedzających nasze muzeum istnieje tylko bursztyn bałtycki. I nawet jeśli naszym głównym celem jest promowanie bursztynu bałtyckiego, postanowiliśmy jednak pokazać, że na świecie istnieje nawet kilkaset rodzajów żywic kopalnych” – wyjaśnił Bartłomiej Kentzer, kustosz wystawy. Organizatorom udało się pozyskać naprawdę interesujące i rzadko pokazywane publicznie eksponaty – największe wrażenie z pewnością wywołają zaskakujące swoimi rozmiarami bryły: bursztynu z Sumatry (ponad 70 kg), żywicy kauri z Nowej Zelandii (ponad 50 kg) oraz bursztynu meksykańskiego (8 kg), udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów Janusza Fudali (Ambersafari) i Douga Lundberga (Ambericawest). Wrażenie będzie tym większe, jeśli uświadomimy sobie, że największa znaleziona dotychczas bryła bursztynu bałtyckiego waży niespełna 10 kg…

„Chcemy pokazać, że bursztyny są różne, różnie wyglądają i pochodzą z różnych okresów geologicznych. Ile jest tych żywic i gdzie występują, pokaże specjalna, ogromna mapa przygotowana przez dr. hab. Jacka Szwedo z Katedry Biologii Uniwersytetu Gdańskiego” – zapowiedział kustosz wystawy.

Co można z takich żywic wykonać, pokaże zaś wystawa towarzysząca Amber. Around the World, pierwsza dedykowana nie jednemu – jak było tradycją dotychczas – ale trzem różnym bursztynom z różnych regionów świata: bałtyckiemu, dominikańskiemu i sumatrzańskiemu. „Minerały z Dominikany i Sumatry wymagają znacznie większej delikatności i cierpliwości w obróbce, ale efekt jest tego wart: możemy z nich wydobyć niespotykane w bursztynie bałtyckim, zaskakujące odcienie niebieskiego aż po granatowy oraz głębokie czerwienie po pomarańcze. To zaś otwiera nam jako twórcom nowe możliwości wyrazu artystycznego” – twierdzi Andrzej Kupniewski, jeden z uczestników wystawy. Oprócz niego nowemu wyzwaniu artystycznemu stawili czoła także: Danka Czapnik, Sława Tchórzewska, Marcin Tymiński, Andrzej Kupniewski, Jacek Byczewski, Pawłem Kaczyńskim, Sławomir Fijałkowski oraz Wojciech Kalandyk (Art7). Wszyscy mają bogate doświadczenie w pracy z bursztynem, jednak dla większości z nich było to pierwsze spotkanie z bursztynem dominikańskim i sumatrzańskim. Jak mu podołali? Warto się przekonać, oglądając wystawę.

Ciekawostką wystawy „Bursztyny świata” jest także – bodajże jedyna na świecie – kolia z cedarytów wypożyczona z kolekcji prywatnej. Czemu prawdopodobnie jedyna? Ponieważ żywica ta jest uznawana za mało „jubilerską” i nie ma znaczenia rynkowego. Miała za to ogromne znaczenie emocjonalne – i stąd ta kolia…


„Bursztyny świata”
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
15 listopada 2018 – 30 września 2019
wernisaż: 15 listopada 2018 r. godz. 18
Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz Januszem Fudalą (Ambersafari) i Dougiem Lundbergem (Ambericawest)