plzh-CNenetdelvltnorues
Ciekawostką wystawy jest bryła kopalu kauri o imponującej wadze ponad 50 kg

Bursztyn dominikański, sumatrzański, meksykański, kopal kauri – bursztyny i żywice kopalne z różnych zakątków świata i biżuterię nimi zdobioną można oglądać w Muzeum Bursztynu w Warszawie na wystawie „Bursztyn na świecie”. Inne niż powszechnie znany bursztyn bałtycki.

„Chcieliśmy nie tylko pokazać inne żywice, ale także dowieść, że są one piękne i nadają się do obróbki. Najlepszym tego przykładem jest bursztyn dominikański i sumatrzański, które – po bałtyckim – są najczęściej wykorzystywane w jubilerstwie” – wyjaśniła cel wystawy Katarzyna Kwiatkowska, kierownik Działu Bursztynu Muzeum Ziemi PAN, które jest jej organizatorem.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz autorskiej kolekcji Janusza Fudali znajdującej się w tych zbiorach, liczącej ponad 200 okazów pochodzących z całego świata. „Do najciekawszych okazów należą olbrzymia jak na miejsce pochodzenia, czyli Chiapas w Meksyku, bryła o wadze ponad 8 kg oraz największy na świecie okaz żywicy kauri znajdujący się w zbiorach prywatnych o imponującej wadze ponad 50 kg” – wyjaśnia Janusz Fudala.

Uzupełnieniem głównej ekspozycji jest wystawa „Amber. Around the World”, której celem jest promowanie walorów jubilerskich „innego” bursztynu i żywic kopalnych, ze szczególnym naciskiem na ich bogatą gamę barwną. Jak je wykorzystać w biżuterii pokazują Sława Tchórzewska, Danka Czapnik, Marcin Tymiński, Andrzej Kupniewski, Sławomir Fijałkowski, Wojciech Kalandyk Art7, Jacek Byczewski i Paweł Kaczyński. To już kolejny przystanek tej wystawy po Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku (2015), Muzeum Bursztynu w Gdańsku (2015) i Muzeum Ziemi PAN (2016).

„’Bursztyn na świecie’ to pierwsza wystawa, która nie tylko prezentuje bryły bursztynu i żywic kopalnych z różnych części świata, ale też pokazuje na przykładzie współczesnej biżuterii, jak bardzo są atrakcyjne jako materiał jubilerski” – podsumował Janusz Fudala. Od połowy maja wystawę będzie można oglądać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.


Wystawa „Bursztyn na świecie”
miejsce: Muzeum Bursztynu w Warszawie
organizator: Muzeum Ziemi PAN
termin: 18.03 – 15.05.2017