plzh-CNenetdelvltnorues

25-lecie przemian w Polsce jest okazją do podsumowań również w dziedzinie biżuterii. Wspólnie wybieramy Projektanta Biżuterii, Popularyzatora i Organizatora 25-lecia, a najciekawszą biżuterię tego okresu autorstwa 25 projektantów będziemy oglądać na specjalnej wystawie na targach Złoto Srebro Czas.

„Zmiany zapoczątkowane w 1989 r. w istotny sposób wpłynęły także na rynek biżuterii współczesnej,
zarówno w jego części komercyjnej, jak i edukacyjnej i artystycznej. Mentalne przewartościowania zaowocowały nowymi zjawiskami, trendami, postawami artystycznymi; przybyło twórców i firm zajmujących się biżuterią” – mówi Monika Szpatowicz z Galerii Sztuki w Legnicy, która wspólnie z Międzynarodowym Centrum Targowym realizuje ten projekt.  Ma on charakter okolicznościowy, a jego intencją jest symboliczne podsumowanie dorobku artystyczno-organizacyjnego polskiego współczesnego złotnictwa w okresie ostatniego 25-lecia. To podsumowanie zaplanowano w formie wystawy 25 na 25. Biżuteria czasu wolności  oraz ustanowienia i przyznania Honorowych Wyróżnień 25-lecia.

Wystawa 25 na 25. Biżuteria czasu wolności  

„Wystawa nie ma charakteru przekrojowego, ani też ambicji zaprezentowania pełnego spektrum postaci czy zjawisk współczesnej polskiej sztuki złotniczej, występujących w ostatnich 25 latach. Ma być częściowo zobiektywizowanym – z uwzględnieniem statystyk wystaw, zdobytych nagród i wyróżnień – a częściowo arbitralnym wyborem kuratorskim prac tych artystów, którzy na złotniczej scenie wyraźnie, osobno i na trwałe zaakcentowali swoją obecność w tym okresie, czasami nawet inicjując swoją twórczością pewne style, tendencje czy mody w biżuterii” – tak Monika Szpatowicz wyjaśnia założenia wystawy, której jest kuratorką. Do udziału w niej wytypuje ona 60 nazwisk, biorąc pod uwagę aktywność i dorobek artystyczny twórców. Wyboru 25 z nich dokona Rada Programowa, w skład której wejdą: prof. Irena Huml, Andrzej Bielak, Wanda Gontarska, Magdalena Kwiatkiewicz, prof. Andrzej Szadkowski, Katarzyna Rzehak. Wernisaż tej wystawy, na której zostanie zaprezentowanych ponad 100 prac 25 polskich twórców, odbędzie się pierwszego dnia targów Złoto Srebro Czas. Jej uczestnicy zostaną uhonorowani specjalnie na tę okazję zaprojektowaną odznaką „25 na 25”. Wystawie będzie towarzyszył katalog. 

Honorowe Wyróżnienia 25-lecia

Zmiany rynku współczesnej biżuterii artystycznej dokonały się jednak nie tylko dzięki samym twórcom, ale także dzięki szerokiemu gronu popularyzatorów tej dziedziny: historykom sztuki, galeriom, czasopismom, portalom internetowym, organizatorom wystaw i targów. Pomysłodawcy projektu chcieliby uhonorować także ich, stąd idea przyznania honorowych wyróżnień w trzech kategoriach (po trzy wyróżnienia):

  • Projektant biżuterii 25-lecia, czyli osoba, która na tle innych wyróżniała się swoją aktywnością i artystycznym dorobkiem oraz pozytywną, inspirującą rolą dla rozwoju polskiej biżuterii.
  • Popularyzator 25-lecia, czyli osoba, firma, portal internetowy lub czasopismo, która najbardziej przyczyniła się do promocji biżuterii i spopularyzowania wiedzy o niej.
  • Organizator 25-lecia, czyli instytucja, firma, organizacja, która najwięcej zrobiła dla rozwoju i popularyzacji współczesnej i polskiej biżuterii w kraju i zagranicą. 

O wyborze laureatów będzie współdecydować środowisko złotnicze poprzez udział w ankiecie (dostępna w załączniku). Wypełnione i podpisane (bezimienne nie będą brane pod uwagę) formularze należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 25 sierpnia 2014 (lub tradycyjną na adres organizatorów podany w ankiecie). Ostatecznego wyboru Projektanta, Popularyzatora i Organizatora 25-lecia dokona Rada Programowa, biorąc pod uwagę również wyniki ankiety. Uroczystość wręczenia laureatom okolicznościowych dyplomów oraz medali (projekt medalu: Galeria YES, wykonawca: Jerzy Macur) odbędzie się w czasie targów Złoto Srebro Czas w Warszawie.