plzh-CNenetdelvltnorues
Grand Prix KLASYKA - Daniel Michel

706 prac nadesłanych przez 308 autorów z 42 krajów – tegoroczny konkurs SREBRO cieszył się rekordowym zainteresowaniem uczestników z całego świata. KLASYKA okazała się mocno inspirującym tematem – nawet jeśli pracom prezentowanym na wystawie daleko do klasycznych.

„Byłem pod wielkim wrażeniem ilości i jakości zaprezentowanych prac. Szczególnie zaskoczyły mnie tak różne interpretacje tematu. Oznacza to, że ‘klasyka’ jest bardzo szeroko pojmowana i może być prezentowana na różne sposoby” – tak Graziano Visitin, jeden z jurorów konkursu, podsumował jego tegoroczną edycję. Rzeczywiście próżno tu szukać klasycznego pierścionka „z oczkiem” czy „bursztynowego” naszyjnika, a więc prac, które w sposób dosłowny odnosiłyby się do tematu konkursu. Najwyżej premiowane przez jury były prace będące „odważnym pretekstem do krytycznej refleksji dla współczesnych odbiorców”. Które okazały się najlepsze?

Daniel Michel – Niemcy

Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (15.000 PLN + 1 kg srebra) za komplet Window Shopping składający się z dwóch pierścieni (Lew „Dziękuję Horhemann“ i Kwiat „Dziękuję Bucherer“) oraz naszyjnika (Krzyż „Dziękuję Leo Wittwer“) – ich pierwowzory zostały sfotografowane na witrynach salonów tych znanych marek, przetworzone przez program komputerowy, wydrukowane w 3D i pokryte złotem.

„Poruszony w nim problem konfliktu pomiędzy tradycyjnie rozumianymi prawami autorskimi, często wykorzystywanymi przez dzisiejsze korporacje i firmy do zawłaszczania  historycznego i często anonimowego dorobku kultury materialnej, a – wykształconym przez internetowe nawyki – oczekiwaniem nieskrępowanego i darmowego dostępu do wszelkich zasobów – jest obecnie polem konfrontacji zarówno twórców, jak i użytkowników autorskiego designu. Rosnąca dostępność technik szybkiego prototypowania i wytwarzania (CAD/CAM) powoduje, że bezkrytyczny zachwyt nad rozwojem technologii będzie kolejnym obszarem przewartościowania wielu – wydawałoby się odwiecznych i nienaruszalnych – pojęć, definicji i stereotypów. Pytania o kierunek ewolucji współczesnych sztuk projektowych, zakodowane w zwycięskim projekcie, spowodowały, że wszyscy dostrzegliśmy jego ponadprzeciętny potencjał intelektualny“ (Sławomir Fijałkowski)

Sungho Cho – Korea Południowa

2229 2

II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego (5.000 PLN + 1 kg srebra) za broszę Królowa Elżbieta wykonaną ze srebra i tworzywa sztucznego z recyklingu. „Laureat ożywił kawałek raczej nudnego materiału, dając mu wrażliwość, wdzięk i urok” (Kai-Yin Lo)

Ferran Iglesias – Hiszpania

2229 3

III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy (3.000 PLN + 1 kg srebra) za naszyjnik z 750-karatowego złota i karneolu. „Dobre opanowanie trudnej techniki, eteryczność pracy i jej majestat ujawniają najlepsze cechy warsztatu twórcy oraz siłę jego rysunku” (Kai-Yin Lo)

Elisabetta Duprè – Włochy

Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem (wartość 4500 zł)

Heike Walk – Niemcy

Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” (1 kg srebra)

W jury zasiadali: Peter Bauhuis (Niemcy)artysta-złotnik, wykładowca od 2008 r. związany ze Szkołą Współczesnej Biżuterii Alchimia we Florencji; Sławomir Fijałkowski (Polska) generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa w ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii; Maria Magdalena Kwiatkiewicz (Polska)współwłaścicielka firmy YES Biżuteria i właścicielka Galerii YES, kolekcjonerka współczesnej biżuterii; Kai-Yin Lo (Hongkong)projektantka biżuterii, kuratorka sztuki, kolekcjonerka sztuki chińskiej i organizatorka wielu wystaw, wizytujący wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania Central Saint Martins w Londynie oraz Centralnej Akademii Sztuki w Pekinie oraz Graziano Visintin (Włochy) – artysta-złotnik, absolwent Instytutu Sztuki Pietro Selvatico w Padwie, wykładowca.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA POZA KOMPETENCJĄ JURY 

Aneta Lis-Marcinkiewicz
Polska
Nagroda im. Joachima Sokólskiego ufundowana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej (1 kg srebra) 

Herman Hermsen – Holandia
Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy (1/2 kg srebra)

Stephanie Hensle – Niemcy
Nagroda Targów Inhorgenta (stoisko na targach Inhorgenta w Monachium 2015) 

Jarosław Westermark Polska
Award of YES Gallery (1 kg srebra) 

Jarosław Westermark – Polska
Nagroda Polskiej Biżuterii (stoisko na targach Jubinale 2015) 

Judy McCaig – Wielka Brytania
Nagroda Polskiej Biżuterii (reklama w katalogu Polskiej Biżuterii) 

Andrzej Szadkowski – Polska
Nagroda rzeczowa firmy HEFRA (komplet sztućców) 

Stephanie Hensle – Niemcy
Wyróżnienie  Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych  (statuetka)
 
Daniel Michel – Niemcy
Nagroda Grupy Sześć (B. Bytomski, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Tymiński, A. Wolski – statuetka SZEŚĆ) 

Karol Weisslechner Słowacja
Wyróżnienie Honorowe Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników

„Selekcja praz zakwalifikowanych do tegorocznej wystawy może być reprezentatywnym przeglądem bardzo wielu często odległych od siebie punktów widzenia a szeroka międzynarodowa reprezentacja artystów potwierdza trafność wyboru tematyki i jej aktualność – jakkolwiek paradoksalnie by to nie zabrzmiało w przypadku ‘Klasyki’ – podsumował prof. Sławomir Fijałkowski.

Wystawa pokonkursowa KLASYKA
Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
22.04 – 8.06, wt. – nd., godz. 11.00-18.00.