plzh-CNenetdelvltnorues
Angelina, urodzona w Warnie w roku 1981, pomimo młodego wieku ma za sobą już wiele lat doświadczeń ze sztuką, projektowaniem i metalem. Mając bowiem lat dwanaście rozpoczęła naukę zawodu artysty projektanta i do dziś pozostaje wierna tej dziedzinie.

Uczyła się najpierw w Liceum Sztuki i Projektowania w pięknym, słonecznym Kazanlak, stolicy Doliny Róż, słynącej z nie tylko produkowanym tu w największej na świecie ilości olejkiem różanym i czerwcowymi festiwalami róż, lecz także tchnieniem historycznej przeszłości, której ślady w postaci licznych trackich osiedli i nekropolii z zachowanymi wspaniałymi freskami, zaliczają się do najcenniejszych zabytków europejskiej kultury. W roku 2000 dostała się na Wydział Projektowania Metalu Państwowej Akademii Sztuki w Sofii. Wydział ten w strukturze uczelni zalicza się do sztuk stosowanych i kształci artystów oraz projektantów, których głównym medium jest metal. Angelina w roku 2004 (studia licencjackie trwają tam cztery lata) uzyskała dyplom licencjata (BA) pod kierunkiem prof. Dimitara Deltchev’a. Obecnie kontynuując naukę na tej samej uczelni, kończy pracę magisterską. Latem 2006 roku jako stypendystka Kultur Kontakt uczestniczyła w zajęciach Międzynarodowej Letniej Akademii Sztuki w Salzburgu w klasie biżuterii pod kierunkiem prof. Johanny Dahm.
W swojej biżuterii Angelina Stoykova wykorzystywała dotychczas przede wszystkim aluminium, stal, pleksi i gumę. Wyraźnie lubi stosować reguły i rytmy, na przykład montaż bez klejenia i lutowania, użycie linki stalowej w jednym odcinku, bez cięć, jak robótka na drutach,

lub naszyjniki z elementów powtarzalnych, które można rozpiąć i zapiąć w dowolnym miejscu.

Angelina mówi o sobie, że czuje się zarówno artystą, jak projektantem, i że w jej pracy te obie dziedziny się łączą.
„Nigdy przedtem nie używałam w swojej pracy bursztynu, tak więc ta próba była dla mnie zupełnie nowym wyzwaniem. Nie umiem podać jednej konkretnej przyczyny podjęcia tego wyzwania, składa się na to wiele czynników. Różnorodność możliwości jakie oferuje artyście bursztyn oraz robiący wrażenie temat, to tylko mała część przyczyn mojego nim zainteresowania. Chciałam pokazać wartość bursztynu w oryginalny sposób i mam nadzieję, że udało mi się taki efekt osiągnąć.”
Dzięki tegorocznej edycji konkursu Amberif Design Award (Elektronos), bursztyn zyskał nowego ambasadora, tym razem w Bułgarii – Angelina Stoykova uznała bowiem „złoto północy” za materiał tak inspirujący, że postanowiła wprowadzić je w krąg swoich ulubionych materiałów.  Inne informacje związane z tym tematem: Amberif Design Award
Laureaci Elektronosa: Dorota Kos

Laureaci Elektronosa: Klementyna Pielaszkiewicz