plzh-CNenetdelvltnorues
Praca Sophie Hanagarth

W styczniu w Gandawie, a w marcu w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac z bursztynem wiodących europejskich twórców biżuterii „Skamieniałe łzy”. „Narodziła się nowa artystyczna wrażliwość” – komentuje Wim Vandekerckhove, jeden z pomysłodawców wystawy.

Do udziału w wystawie zostało zaproszonych 20 twórców biżuterii z Europy: Sławomir Fijałkowski, Christiane Förster, Karl Fritsch, Sophie Hanagarth, Herman Hermsen, Daniel Kruger, Stefano Marchetti, Pavel Opočensky, Annelies Planteijdt, Ramon Puig Cuyàs, Wolfgang Rahs, Ulrich Reithofer, Philip Sajet, Adolfas Šaulys, Gisbert Stach, Wilhelm Tasso Mattar, Manuel Vilhena, Arek Wolski i Petra Zimmermann. Większość z nich nigdy wcześniej nie pracowała z bursztynem – i takie właśnie było założenie pomysłodawców tej wystawy: zależało im nam na tym, by artyści spojrzeli na bursztyn ‘nieskażonym’ okiem, zainspirowali się nim. Inspiracją dla nich były legendy związane z bursztynem oraz skojarzenia własne z tym kamieniem. Powstałe prace utrzymane są w nurcie charakterystycznym dla dotychczasowej twórczości ich autorów, choć naznaczone „bursztynową wrażliwością”.

„Zaproszenie twórców, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z bursztynem było bardzo ryzykownym posunięciem, ponieważ nie wiedzieliśmy, jaki będzie efekt końcowy. Ale właśnie to było szalenie fascynujące: ta niepewność i oczekiwanie, jak artyści sobie z tym wyzwaniem poradzą. Przyznaję, że odetchnąłem z ulgą dopiero wtedy, kiedy zobaczyłem prace – uważam, że ich znakomita większość jest naprawdę bardzo dobra” – komentuje współpomysłodawca wystawy Wim Vandekerckhove, w którego galerii Villa de Bondt w Gandawie odbędzie się pierwszy wernisaż wystawy. „Nasze założenie zostało zrealizowane: powstały nowe kreacje, interesujące pomysły , ale też do głosu doszła nowa artystyczna wrażliwość. Również uczestnicy są zadowoleni, podkreślają walory artystyczne i łatwość obróbki bursztynu; niektórzy żałują, że tak późno odkryli ten kamień. Myślę, że jeszcze kiedyś po niego sięgną” – podsumowuje.  

„Ogromnie się cieszę, kiedy artyści, którzy pracują w różnych materiałach, sięgają właśnie po bursztyn i uważają go za ciekawy materiał” – mówi Ewa Rachoń, komisarz targów bursztynu Amberif. Jej zdanie podziela projektant Arek Wolski, jeden z dwóch polskich uczestników wystawy „Skamieniałe łzy”: „To dobrze, że bursztyn pojawia się w pracach znanych artystów – ludzi, którzy poprzez różne materiały wyrażają siebie i wysyłają w świat określone komunikaty. Z perspektywy promocji bursztynu wystawa ta będzie z pewnością krokiem milowym”.

Wystawa „Skamieniałe łzy”
Villa de Bondt, Gandawa (Belgia): 19.01.2012  02.03.2013
Muzeum Bursztynu, Gdańsk: 21.02  21.04.2013
Legnicki Festiwal Srebro, Legnica: 30.04  07.06.2013
Muzeum Bursztynu w Ribnitz-Damgarten (Niemcy) – planowana