Muzeum Bursztynu jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i mieści się w Przedbramiu ulicy Długiej. Uroczyste otwarcie po kilkuletnim remoncie odbyło się 28 czerwca 2006 roku. Obecnie Muzeum zajmuje wszystkie piętra Wieży Więziennej, każde z nich poświęcone jest innemu zagadnieniu związanemu z bursztynem.
Drugie piętro poświęcone jest powstawaniu bursztynu - tutaj można się przenieść do bursztynowego lasu istniejącego przed ok. 40 milionami lat, posłuchać śpiewu ptaków i poczuć zapach żywicy. Zgromadzone w tym miejscu eksponaty oraz interesująca multimedialna prezentacja ułatwią zrozumienie, jak powstawał bursztyn czy też inkluzje. Jedną z najważniejszych atrakcji muzeum jest prezentowana tutaj tzw. "Jaszczurka Gierłowskiej", zakupiona ze środków Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga. Jaszczurka tkwiąca w przezroczystym kawałku bursztynu o wymiarach 50 x 35 x 14 mm została znaleziona przez Gabrielę Gierłowską w 1997 roku na wydmach w Stogach. Grono fachowców poddało ją badaniom i nie miało wątpliwości co do jej autentyczności.

Na 3. piętrze zaprezentowano różne formy obróbki i wykorzystania bursztynu, zastosowanie jako środek leczniczy oraz przykłady rzemiosła artystycznego. Do najważniejszych obiektów należy tutaj 6 wypożyczonych obiektów z kolekcji Georga Laue, które powstały w Gdańsku w XVII-XVIII wieku. Najważniejszy i najdroższy jest bursztynowy kabinet, sygnowany "Danzig/28. Julius/Ao 1724/ Johan George-/Zernebach". W tym okresie nie sygnowano dzieł - kabinet znajdujący się obecnie w Muzeum Bursztynu jest jednym z trzech w skali światowej, na których widnieje nazwisko twórcy. Pozostałe obiekty to: domowy ołtarzyk z Madonną, ołtarz z krzyżem, szkatuła, świecznik i bursztynowa plakieta zdobiona reliefami z kości słoniowej. Muzeum Bursztynu podjęło starania w celu zakupu wszystkich tych przedmiotów, więc najprawdopodobniej zostaną one już w Gdańsku na stałe. Do września na 4. piętrze znajdowały się przekazane w depozyt bursztynowe wyroby pochodzące z prywatnej kolekcji Doroty i Lucjana Myrty z Sopotu. Obecnie miejsce to zajmują eksponaty wypożyczone z prywatnych kolekcji właścicieli znanych firm bursztynniczych oraz artystów.

Jednym z ważniejszych założeń Muzeum Bursztynu jest prezentacja dokonań współczesnych artystów tworzących w bursztynie, dlatego na ekspozycji nie mogło zabraknąć sztuki współczesnej - na ostatnim piętrze prezentowane są prace znanych twórców, m.in. Marii i Pawła Fietkiewiczów, Pauliny Binek, Janusza Wosika, Giedymina Jabłońskiego. A na antresoli można obejrzeć wybrane sztuki biżuterii bursztynowej gdyńskiej firmy S&A Bursztynowa Biżuteria. Są to m.in. ozdoby ze słynnej kolekcji "Metamorfozy" stanowiącej interesujące połączenie bursztynu z kryształami Swarovskiego, jak również biżuteria nagradzana w konkursie "Mercurius Gedanensis". Multimedialna prezentacja przypomina kreacje stworzone przez Pstrągowski Studio Design, Ambermodę i Image Silver we współpracy z projektantami mody Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem, które były prezentowane w czasie Gali Jubilerskiej podczas targów Amberif w 2006 roku.
Otwarcie Muzeum Bursztynu uświetniły kolekcje wypożyczone z innych muzeów posiadających interesujące zbiory bursztynu: z Muzeów Watykańskich, Państwowego Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie, Państwowego Muzeum Ermitaż oraz Państwowego Muzeum Architektury i Sztuki Zespołu Pałacowo-Parkowego Carskie Sioło. Obiekty pochodzące z tych dwóch ostatnich placówek można oglądać w Gdańsku do 14 stycznia 2007 roku. Ermitaż udostępnił kolekcję ponad 200 obiektów dokumentujących historię sztuki bursztynniczej od czasów najdawniejszych po XIX wiek, m.in. wyroby wykonane w Gdańsku, ale także Królewcu i innych ważnych ośrodkach europejskich. Natomiast z Carskiego Sioła zostały wypożyczone wspaniałe szkatuły stworzone przez gdańskich mistrzów, w tym szkatuła wykonana w 1705 roku przez jednego z twórców bursztynowej komnaty, Gottfrieda Turaua.

Dodatkową atrakcją dla osób zwiedzających Muzeum Bursztynu jest zlokalizowana na 1. piętrze, w Szyi, wystawa dokumentująca militarno-obronne funkcje obiektu. Natomiast w trzech celach Katowni prezentowane są wybrane narzędzia tortur rodem ze średniowiecza.

komentarze:

Gdańskie Muzeum Bursztynu - długo oczekiwana instytucja


Muzeum Bursztynu, Oddział Historycznego Muzeum Miasta Gdańska
Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 47
tel: +48 58 767 91 00
www.mhmg.gda.pl