plzh-CNenetdelvltnorues

Do 30 czerwca w Muzeum Miasta Łodzi można oglądać wystawę "Bursztynowy brzeg Rosji" ze zbiorów Obwodowego Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie, a na niej prace współczesnych twórców oraz przykłady seryjnej produkcji z przedwojennej Manufaktury Bursztynu.  

Poetycka metafora obwodu kaliningradzkiego „Bursztynowy Kraj” powstała nieprzypadkowo: na terytorium obwodu znajdują się bowiem największe na świecie złoża słonecznego kamienia – stamtąd pochodzi ponad 90% światowego wydobycia. Wystawa zapoznaje z unikalnym w swej światłonośności i różnorodności gamy kolorystycznej minerałem, któremu ludzie przypisywali magiczne właściwości i cenili jego właściwości dekoracyjne już 6 tysięcy lat temu. Prezentowane są m.in. bryłki bursztynu, również z inkluzjami roślinnymi i zwierzęcymi, świadczące o życiu w bursztynowym lesie sprzed 40 - 50 milionów lat. Rekonstrukcje dzieł powstałych na przestrzeni XV - XIX w. przybliżają historię artystycznej obróbki bursztynu – zostały one wykonane w 1999 roku przez mistrzów z Sankt Petersburga na zamówienie Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. Wielce interesujące i charakterystyczne dla tamtego regionu są wyroby z kolekcji „Bernsteinmanufaktur Königsberg” (Bursztynowej Manufaktury w Królewcu) z lat 1926 - 1945 – to świadectwo początku epoki fabrycznej produkcji bursztynowych wyrobów. Ostatnie 50 lat twórczości w bursztynie w Obwodzie Kaliningradzkim prezentują przykłady seryjnej produkcji Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego z lat 1950 - 1980 oraz autorskie dzieła współczesnych artystów.

Znaczące miejsce w ekspozycji poświęcone zostało twórczości artystów współczesnych w Obwodzie Kaliningradzkim. W latach 1970 - 1980, opierając się na tradycjach rosyjskiej sztuki jubilerskiej, tamtejsi twórcy wykorzystywali go w funkcji akcentu kolorystycznego w wyrobie. Od lat 90. w Kaliningradzie w sztuce obróbki bursztynu następuje zmiana tendencji. Już w latach 1970 - 1980 Ernest Lis i Giennadij Łosjec zasłynęli z wyrobu fajek, tabakierek i szkatułek, w których zawsze występowały rzeźbione elementy z bursztynu. Dla artystów, którzy pojawili się w sztuce obróbki bursztynu w latach 90., formy rzeźbiarskie stają się głównym kierunkiem w sztuce obróbki tego słonecznego kamienia (Igor Brasjunas, Andriej Kaweckij).

W latach 2000. na kaliningradzkiej scenie artystycznej w sferze obróbki bursztynu wybijają się wyraziste osobowości, z których każda reprezentuje niestandardowe podejście do kamienia. W pracach Jeleny Gradinarowej zawsze występuje połączenie bursztynu ze skórą, przy czym w bursztynie „szyje” ona tak samo lekko, jak i w skórze. Inna artystka Olga Szorochowa napełnia bursztynowe wyroby nową obrazowością. Z kolei w pracach Worobjowa zachwyt materialnym kształtem świata przejawia się w powiększeniu skali znanych ze swej miniaturowości przedstawicieli flory i fauny. Natomiast kompozycje Olgi Badmajewej wyróżnia rzeźbiarska plastyka formy.
Aleksandr Kryłow (Sank Petersburg), kierujący zespołem mistrzów, którzy wykonywali kopię słynnej Bursztynowej Komnaty z XVIII wieku, w swoich autorskich pracach modeluje kubaturę przy pomocy bursztynowych płytek, pokrytych „skórką”, wykorzystując ją jako element dekoracyjny. Formy rzeźbiarskie stały się swoistym znakiem firmowym kaliningradzkich mistrzów.

Wystawa „Bursztynowy brzeg Rosji”, będąca fascynującą opowieścią o historii bursztynu, jego wydobyciu i rzemiośle artystycznym, została zorganizowana z okazji 10-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Kaliningradu. Zrealizowano ją dzięki wsparciu władz Obwodu Kaliningradzkiego, merostwa miasta Kaliningrad, władz miasta Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi. Kaliningradzkie Muzeum Bursztynu jest jedyną w Rosji placówką muzealną poświęconą w całości jednemu kamieniowi. Otwarto je w 1979 roku w ceglanym bastionie powstałym w XIX wieku, stanowiącym fragment fortyfikacji miejskich Królewca. Dzięki bliskości najzasobniejszych w świecie palmnikeńskich złóż bursztynu muzeum zgromadziło licząca przeszło 6000 kolekcję naturalnych okazów bursztynu bałtyckiego także z inkluzjami roślinnymi i zwierzęcymi.

Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że zwiedzający, którzy zapoznają się z wystawą bursztynu, staną się oddanymi wielbicielami tego słonecznego kamienia.

Tytuł: Bursztynowy brzeg Rosji
17 maja - 30 czerwca 2012

Muzeum Miasta Łodzi