plzh-CNenetdelvltnorues
Izabela Gutowska ożywia bursztyn kolorami

To już ostatnia, trzecia odsłona tryptyku wystaw „Bursztyn w kobiecych dłoniach” w Manufakturze Bursztynu w S&A. Od 16 grudnia będzie tam prezentowana urzekająca barwami biżuteria Izabeli Gutowskiej.

Choć projektantka silnie zaznacza swą obecność na rynku już kilku lat, będzie to pierwsza wystawa jej prac. Będzie to przegląd jej dotychczasowego dorobku z naciskiem na najnowszą jesienno-zimową kolekcję „Wehikuł czasu”, w której główną rolę odgrywa bursztyn. Nie zabraknie także charakterystycznych dla jej stylu kamieni naturalnych, drewna i skóry. „Z myślą o wystawie przygotowałam kilka zupełnie nowych modeli biżuterii” – zapowiada Izabela Gutowska. Jednak nie będzie to jeszcze preludium do zapowiadanej we wrześniu zupełnie nowej linii biżuterii, odmiennej od dotychczasowej stylistyki. Jej premiera planowana jest w marcu podczas Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif w Gdańsku.

Izabela Gutowska stworzyła własny charakterystyczny styl, w którym główną rolę odgrywają kamienie naturalne zamknięte w oprawach ze srebra. I właściwie nie byłoby to nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że projektantka w wyjątkowy sposób dobiera je kolorystycznie. A tak naprawdę – jak sama przyznaje – „dokwaterowuje” inne kamienie do najważniejszego dla niej bursztynu. „Moim celem jest ożywienie biżuterii z bursztynem kolorami, których natura pod postacią kamieni i minerałów daje nam całą paletę” – mówi projektantka. Każdy naszyjnik czy bransoleta powstają z myślą o kobietach: „Zależy mi na tym, by biżuteria mogła im towarzyszyć na co dzień i aby była funkcjonalna.” Nic dziwnego, że szybko przypadła kobietom do gustu.

„Bursztyn w kobiecych dłoniach” to cykl trzech wystaw, których bohaterkami były dotychczas Danuta Burczik-Kruczkowska i Paulina Binek. Towarzyszy im pytanie: „czy kobiety są bardziej wrażliwe na piękno bursztynu i lepiej go rozumieją?”. Celem jest przybliżenie wyjątkowych, unikatowych prac trzech bardzo różnych artystek, które ich magiczne dłonie wyczarowały z bursztynu, drewna, ceramiki…

Bursztyn w kobiecych dłoniach – Izabela Gutowska
Manufaktura Bursztynu S&A – Muzeum Bursztynu w Gdańsku
16-30.12.2011
wernisaż: 16.12.2011, godz. 16.