plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztyn to życiowa pasja Krzysztofa Nowińskiego

Do końca września będzie trwała wystawa bursztynowych prac Krzysztofa Nowińskiego w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Tą wystawą autor udowadnia, że bursztyn to nie tylko pierścionki i korale...

Dla Krzysztof Nowińskiego bursztyn to przedmiot fascynacji, głównie naturalną formą i bogatą gamą wyjątkowych barw. Jak przyznaje, same w sobie stają się one inspiracją do tworzenia niepowtarzalnych przedmiotów użytkowych. Na wystawie prezentowane są jego prace „z szafy”, czyli unikaty, z którymi autor nie zamierza się rozstawać, m.in. ozdobne noże i łyżeczki z wykonanymi z bursztynu rękojeściami, cukiernice, krzyże, gadżety oraz figury ptaków i zwierząt zainspirowane naturalnymi formami bursztynu.

Jest tam także jego ostatnie dzieło – włócznia św. Maurycego wykonana z bursztynu, który na pomysł oprawienia czekał aż 10 lat. Dlaczego tak długo? Ponieważ – jak twierdzi autor – nie jest sztuką znaleźć ciekawą bryłkę bursztynu, sztuką jest wiedzieć, jak ją dobrze wykorzystać. Dlatego nie spieszy się z projektowaniem opraw, czeka, aż bursztyn sam podsunie mu ciekawy pomysł, by jak najlepiej podkreślić jego piękno i wydobyć skrywaną we wnętrzu tajemnicę.

Fascynacja bursztynem Krzysztofa Nowińskiego trwa od dziecka i jest związana nie tylko z „artystycznymi genami”, ale także bliskością Bałtyku. „Bursztyn był naturalnym elementem mojego życia, a z czasem stał się zawodem, a wydobywanie jego piękna pasją” – mówi autor.

Wystawa „Bursztyn. Krzysztof Nowiński”
Muzeum Ziemi Kociewskiej
Starogard Gdański
17 czerwca – 31 września
Uwaga: wystawa zostanie najprawdopodobniej przedłużona