Premierowe otwarcie kunstkamery w nowej odsłonie na zamku Friedenstein w Gocie zostało zaplanowane na 4 grudnia br. Wśród eksponatów znajdą się także wyjątkowe obiekty wykonane z bursztynu.
W ścisłej współpracy Fundacji Zamków i Ogrodów Turyngii oraz Fundacji Zamku Friedenstein Gotha w zachodnim skrzydle obiektu wykonywane są obecnie prace renowacyjne, mające na celu przygotowanie go do nowych zadań ekspozycyjnych. Tam, gdzie jeszcze do niedawna prezentowani byli „Holendrzy” i „Flamandowie” stanowiący część pokaźnych zbiorów malarstwa, od 2010 r. będzie można zobaczyć zbiory zgromadzone w kunstkamerze w nowej inscenizacji.
Założona w czasach panowania Ernesta I Pobożnego von Sachsen-Gotha i Altenburg w XVII wieku kunstamera tworzy zalążek różnych kolekcji prezentowanych w muzeach Fundacji Zamku Friedenstein. Składają się na nią zarówno kolekcje odziedziczone po przodkach władcy, jak również nabytki z czasów wojny trzydziestoletniej. Następcy Ernesta I pieczołowicie dbali o poszerzenie zbiorów, w wyniku czego kunstkamera szybko zyskała ponadregionalny a nawet międzynarodowy rozgłos. Jego syn Fryderyk I zadecydował, że zbiory te na zawsze muszą pozostać w Gocie. Jednak w czasie wojny zostały one mocno przetrzebione w wyniku plądrowań, kradzieży i nielegalnych sprzedaży, a z końcem wojny Sowieci wywieźli ich pozostałości. Choć znaczna ich część powróciła w roku 1956 i 1958, to i tak straty są bardzo duże.
Nowa prezentacja kunstkamery jest częścią ogólnej koncepcji, której celem jest nakreślenie uniwersalnej myśli barokowej charakterystycznej zarówno dla miejsca, jak i dla zbiorów z tego okresu. W nowej odsłonie zostaną pokazane także barokowe pomieszczenia zamkowe oraz kolekcje, których gromadzenie było dla rządzącego w XVII w. władcy istotne z powodów zarówno politycznych i gospodarczych, jak i artystycznych. Do najbardziej wartościowych eksponatów należy z pewnością zaliczyć przycisk do papieru w kształcie słonia wykonany przez słynnego złotnika Johanna Melchiora Dinglingera. Na wystawie zostaną zaprezentowane także wyroby z kości słoniowej i bursztynu.
Więcej informacji:
Stiftung Friedenstein Gotha