plzh-CNenetdelvltnorues
Miasto Sopot oraz Lucjan Myrta zapraszają do odwiedzenia wystawy największej na świecie kolekcji bursztynu, która będzie prezentowana na Zamku Królewskim w Warszawie, w Arkadach Kubickiego, w dniach 6 lipca do 9 sierpnia 2009 roku. Patronat honorowy sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Na wystawie Lucjana Myrty w Arkadach Kubickiego będzie można oglądać najważniejsze eksponaty z kolekcji tego znanego bursztynnika, m.in. skarbiec, szkatułę Mauchera oraz nowe bursztynowe obrazy. Warszawska wystawa jest zapowiedzią kolejnych dwóch wystaw, które odbędą się w dniach 6.11.09 – 25.04.10 w Museum im Schafstall w Neuenstadt w Niemczech pt. „Łzy bogów” oraz w dniach 13.05 – 30.09.10 r. na Zamku Królewskim na krakowskim Wawelu.

Największa bursztynowa kolekcja


Na bursztynową kolekcję Lucjana Myrty składa się zbiór rzeźb, obrazów wykonanych w technice mozaiki, przedmiotów użytkowych oraz ozdób. Mistrz jest miłośnikiem naturalnych oraz rzadko spotykanych dużych form bursztynu, z których tworzy wyjątkowe przedmioty, często z jednej bryły. Inspiracją są dla niego tematy świeckie, obyczajowe, religijne oraz mitologiczne, jak również dzieła wielkich mistrzów, m.in: XVI-wieczna solniczka Benvenuta Celliniego przeznaczona dla króla Francji Franciszka I czy skarbiec wzorowany na XVIII-wiecznym skarbcu królowej Francji Marii Antoniny. Autor stosuje wszystkie odcienie bursztynu: od białego, przez żółte, pomarańczowe i brązowe, jak również odcienie zieleni i błękitu.

Bursztynowy Skarbiec

Dziełem życia Lucjana Myrty jest Bursztynowy Skarbiec, czyli ogromna szkatuła ważąca prawie tonę, licząca 2 m długości, 2,73 cm wysokości i 60 cm głębokości. Zarówno gabaryty, jak i ilość zużytego bursztynu sprawiają, że jest to największy bursztynowy obiekt na świecie; pod względem wagi jest on cięższy nawet od Bursztynowej Komnaty. Łączna masa skarbca wynosi 955 kg, w tym waga bursztynu to 823 kg. Do stworzenia tego dzieła artysta użył 7 ton bursztynu, wykorzystując jego wszystkie odmiany, kolory oraz duże ilości rzadkiego niebieskiego bursztynu.
Skarbiec powstał na wzór szkatuły, w której biżuterię przechowywała Maria Antonina, a rzeźbione sceny przedstawiają życie Chrystusa i przesłanie wiary, nadziei i miłości. W zwieńczeniu szkatuły widnieje tetragram imienia Bożego, który został zaczerpnięty z malowidła znajdującego się na stropie Wielkiej Sali Rady gdańskiego ratusza.
Skarbiec powstawał przez dwanaście lat i jest poświęcony przedwcześnie zmarłej córce Ewelinie.

Bursztynowy Portal amber.com.pl jest patronem medialnym tej wystawy.

Wiecej informacji:
www.myrtaamberart.com


Na podstawie materiału prasowego.
Zdjęcie: Dzieło życia Lucjana Myrty: Bursztynowy Skarbiec