plzh-CNenetdelvltnorues

Do 31 maja w Domu Eskenów w Toruniu można oglądać jubileuszową wystawę Złote Kreacje” prezentującą dorobek studentów ASP w Łodzi.

Wystawa „Złote Kreacje” została zorganizowana z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Katedry Biżuterii ASP w Łodzi oraz projektowania biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest ona zapisem przemian zachodzących w biżuterii artystycznej na przestrzeni lat 1959 – 2009. Zgromadzone prace studentów tej placówki pokazują drogę, jaką przebyła biżuteria: pierwsze prace przypominają formy rzeźbiarskie, z czasem coraz częściej jej twórcy podejmują próbę wejścia w interakcje z otoczeniem, zatracając nierzadko cel propagowany przez Lenę Kowalewicz-Wegner, a mianowicie użytkowość.
Wystawie towarzyszy bogaty katalog, w którym prezentowanych jest znacznie więcej obiektów niż na samej wystawie. Jak przyznaje prof. Andrzej Szadkowski, założyciel i długoletni kierownik Katedry Biżuterii a obecnie prorektor ds, nauki, kolekcja jest trochę przypadkowa, ponieważ nie wszystkie dzieła udało się zdobyć . I tak brakuje prac nagrodzonych w konkursach Amberif Design Award oraz Srebro, w których studenci rokrocznie biorą udział, zdobywając nierzadko nagrody i wyróżnienia. Generalnie na wystawę składają się prace wybranych dyplomantów oraz grona pedagogów.

Pracownia Projektowania Biżuterii jako pierwsza w Polsce powstała w ramach Wydziału Włókienniczego w 1959 roku. Założyła ją Lena Kowalewicz-Wegner, artystka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Za cel postawiła ona sobie postawienie znaku równości między sztukami czystymi a biżuterią, którą dotychczas traktowano w kategoriach rzemiosła. Formę biżuterii niejednokrotnie porównywała do rzeźby, stawiała na funkcjonalność przedmiotu i interpretowała biżuterię jako obiekt indywidualizujący sylwetkę ludzką, nośnik znaczeń oraz przedmiot wchodzący w dialog z otoczeniem. Była zwolenniczką nietypowych materiałów, jak mosiądz, miedź i różne odpady surowcowe i półfabrykaty – co początkowo wynikało z ograniczeń finansowych, pozwoliło uruchomić wyobraźnię, i dziś jest niejako wizytówką tego miejsca.

Obecnie placówka ta funkcjonuje ona pod nazwą Katedry Biżuterii, w ramach której działają trzy pracownie: Podstaw Projektowania Biżuterii, Projektowania Form Złotniczych oraz pracownie warsztatowe. W ciągu minionych 50 lat placówka utrzymała swoją wiodącą rolę jako centrum projektowania biżuterii, kształcącego coraz więcej twórców. Wystawa „Złote Kreacje” była dotychczas prezentowana m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, Galerii Sztuki Złotniczej w Legnicy oraz w Monachium podczas Internationale Handwerksmesse 2009 ,,Handwerk & Design”.

Więcej na ten temat:
Wystawa "Złote Kreacje" w Legnicy
"Złote Kreacje" w Toruniu


Na zdjęciu praca prof. Andrzeja Bossa. Fot. ASP Łódź