plzh-CNenetdelvltnorues
Jedną z atrakcji towarzyszących II Europejskiemu Świętu Bursztynu w Wieluniu jest wystawa prac będących efektem bursztynowych inspiracji Nadwarciańskim Szlakiem Bursztynowym.

Nie od dziś wiadomo, że bursztyn może być wyjątkową inspiracją dla artystów. Na pomysł zainteresowania artystów bursztynem wpadła jako pierwsza Anna Klucznik, właścicielka Galerii Klucznik w Gdańsku. W ubiegłym roku zorganizowała ona plener dla 11 malarzy, poszerzony o wykład i odwiedziny w Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz Pracowni Ambermoda Danuty i Mariusza Gliwińskich w Sopocie. Efekty tych działań można było oglądać na wystawie „Barwy Oliwy – bursztynowa” w Dworze Oliwskim w grudniu 2007 r. oraz w Muzeum Bursztynu w kwietniu br.

Pomysłodawcy Europejskiego Święta Bursztynu zorganizowali plener dla 14 artystów z Polski i zagranicy w leżącej na Bursztynowym Szlaku Konopnicy. Inspiracją dla nich stał się nie sam bursztyn, ale Nadwarciański Szlak Bursztynowy i okoliczna przyroda. „(...) Warto utrwalać to, co niszczy cywilizacja. Powstałe dzieła to dokumenty czasu" – podsumował plener prezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy, Bogusław Abramek. A wicestarosta powiatu wieluńskiego Janusz Antczak zapowiedział, że to co prawda pierwszy, ale na pewno nie ostatni tego typu plener.
Wernisaż poplenerowej wystawy „Nadwarciański Szlak Bursztynowy widziany oczyma artysty” będzie miał miejsce w ramach II Europejskiego Święta Bursztynu w Wieluniu w Galerii Art Deco (początek o godz. 13.00).


Do pobrania: Program II Europejskiego Święta Bursztynu (doc)