plzh-CNenetdelvltnorues
Od 26 lutego na wystawie stałej w Willi Caro eksponowana jest polska biżuteria współczesna. I choć określenie "współczesna" zwykle kojarzy się z dniem dzisiejszym, z perspektywy muzealnej współczesność to ostatnie półwiecze!

Dlatego też przedstawione są prace polskich artystów złotników począwszy od 1945 roku, a skończywszy na powstałych już w XXI wieku. Cykl prezentacji polskiej biżuterii współczesnej rozpocznie mini-ekspozycja Mody i fascynacje, na której obejrzeć będzie można kolie, naszyjniki, wisiory, pierścienie oraz brosze wykonane w dużej mierze w srebrze z dodatkiem kamieni półszlachetnych, a także korali, muszli, masy perłowej, emalii, a nawet fragmentów takich materiałów jak organza. Wśród „mód i fascynacji” nie mogło zabraknąć bursztynu, reprezentowanego na wystawie pracami Giedymina Jabłońskiego pochodzącymi z lat 70.
Ta różnorodna i niekonwencjonalna biżuteria, którą można oglądać w naszym muzeum, z pewnością będzie alternatywą dla sztampowej biżuterii seryjnej.

Zbiory złotnictwa gromadzone w Muzeum w Gliwicach obejmują formy korpusowe oraz biżuterię dawną i współczesną. Większość obiektów korpusowych pochodzi z XVIII, XIX i początku XX wieku z terenu Śląska i Niemiec. W kręgu muzealnych zainteresowań pozostają także srebra dziewiętnastowiecznych wytwórni polskich, takich jak Malcz czy Pogorzelski. Z tego też czasu pochodzi zbiór biżuterii i zegarków z wytwórni europejskich.
Kolekcją wiodącą w obrębie złotnictwa jest współczesna polska biżuteria srebrna. W gliwickich zbiorach znajduje się jedna z największych kolekcji w Polsce, licząca blisko 800 sztuk. Są to głównie unikaty lub obiekty powielane zaledwie w kilku egzemplarzach. Zbiór daje świadectwo, jak różnorodna jest to twórczość i jak wiele zmieniło się w sposobie myślenia o biżuterii na przestrzeni ostatniego półwiecza.

W gliwickim muzeum znajdują się prace nestorów polskiego złotnictwa - Henryka Grunwalda i Józefa Fajngolda. Duży zespół biżuterii pochodzi ze spółdzielni ORNO, nadającej ton powojennemu złotnictwu lat 50. i 60. Do zbiorów trafiają obiekty nagradzane na krajowych i międzynarodowych konkursach. W kolekcji są prace między innymi: Danuty Kobielskiej, Jerzego i Jadwigi Zaremskich, Jolanty Ołdachowskiej-Ryby, Jacka Byczewskiego, Marcina Zaremskiego, Tomasza Zaremskiego, Joachima Sokólskiego, Ewy Rudowskiej, Agnieszki Bruzdy, Sławomira Fijałkowskiego, Joanny i Tadeusza Jaworskich.

Kurator: Elżbieta Dębowska

Na zdjęciu: Naszyjnik Akt Giedymina Jabłońskiego, srebro i bursztyn, 1975.