plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztynowe Usta dla prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz od Art7

W tym roku Bursztynowe Usta – prywatna nagroda Wojciecha Kalandyka, właściciela firmy Art7 – została wręczona  dwukrotnie: pierwszą otrzymał w Hongkongu chiński reżyser Chip Tsao, drugą w Gdańsku prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz.

„Dziękuję bardzo, ale chyba mnie przeceniacie” – powiedziała pani profesor, wyraźnie zaskoczona. I trudno się dziwić, zwłaszcza że otrzymała aż trzy broszki w kształcie ust – w tym roku firma Art7 poprosiła dwóch artystów specjalizujących się w tworzeniu biżuterii i przedmiotów użytkowych z bursztynu o wykonanie własnej wersji tej nagrody: Karola Maciejewskiego i Janusza Wosika. W uroczystej oprawie na targach Amberif nagrody zostały wręczone prof. Barbarze Kosmowskiej-Ceranowicz, wybitnemu autorytetowi w dziedzinie bursztynu. „Nagroda Bursztynowych Ust przyznawana jest za otwartość i szczerość – w ten właśnie sposób możemy dyskutować z panią profesor o bursztynie” – powiedział jej pomysłodawca Wojciech Kalandyk.

Pierwszym tegorocznym – i zarazem pierwszym zagranicznym – laureatem Bursztynowych Ust został  Chip Tsao, chiński dziennikarz i pisarz, za uczciwość i bezpośredniość. „Przyjmuję tę nagrodę w imieniu wszystkich artystów i dziennikarzy w Hongkongu, razem będziemy dbać o wolność działalności twórczej” – powiedział Chip Tsao podczas wręczenia nagrody 1 marca. Na podstawie jego ostatniej powieści powstał film „Enthralled” (Zniewolona), w którym główna bohaterka pojawia się na ekranie w naszyjniku z bursztynem bałtyckim firmy Art7.

Dotychczas nagrodę Bursztynowych Ust otrzymali: Halina Słojewska (2013), Jolanta Kwaśniewska, Agata Młynarska, Marek Michalak, Elżbieta Starosławska, Stanisław Kalicki, Janusz Hirsch (2012), Barbara Skrobańska (2011) oraz Henryka Krzywonos (2010).