plzh-CNenetdelvltnorues

Bursztyn oraz starożytne i współczesne szlaki bursztynowe są hasłem przewodnim V Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku w dniach 16-17 maja br. Co się pod nim kryje?

„Co roku na spotkaniach Forum prezentujemy wybrane projekty bursztynowe, które są już realizowane lub też niebawem wystartują. Z przyjemnością zaprezentujemy ciekawe pomysły, które – choć narodziły się w Polsce i Rosji – mają zasięg międzynarodowy. I taki jest właśnie cel organizowanego od pięciu lat Forum: współpraca na szlaku bursztynowym ponad granicami” – mówi Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu przy prezydencie miasta Gdańska.

Po raz pierwszy na Forum Miast Szlaku Bursztynowego prezentowane będą inicjatywy rosyjskie, takie jak odbywający się od 2011 r. Festiwal Bursztynu Amberfest czy rzemieślnicza inicjatywa „Sambia”. Kaliningrad stał się nam bliższy dzięki umowie o małym ruchu granicznym oraz oficjalnym porozumieniom z Gdańskiem, co daje duże nadzieje na dalsze zacieśnienie współpracy także w promowaniu bursztynowego dziedzictwa” – wyjaśnił Robert Pytlos.

Inne ważne tematy tegorocznego spotkania to podsumowanie działań promujących bursztyn na świecie w ramach programu promocji branży bursztynniczo-jubilerskiej realizowanej na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przez Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski” oraz prezentacja książki „Bursztyn nie tylko nad Bałtykiem”, dokumentującej tradycje bursztynnicze w Polsce centralnej i południowej od pradziejów po współczesność. Nie zabraknie także informacji o bieżących projektach (np. Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu, Motowomen Amber Expedition czy międzynarodowy konkurs Szkoła na Bursztynowym Szlaku), czy też całkiem nowych (Bursztynowy Diadem Europy, Bursztynowe Antyczne Greckie Wesele), dla których Forum to szansa na pozyskanie nowych partnerów zainteresowanych współpracą przy ich realizacji.

Organizatorem Forum Miast Szlaku Bursztynowego jest Związek Miast i Gmin Morskich przy współpracy z Biurem Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Celem jest integracja inicjatyw promujących starożytne i współczesne szlaki bursztynowe oraz bursztyn – jeden z najbardziej rozpoznawalnych w świecie skarbów Polski.

Udział jest bezpłatny. Zgłoszenia udziału w Forum można przesyłać do Biura Związku Miast i Gmin Morskich na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

V Forum Miast Szlaku Bursztynowego
16-17.05.2013
Gdańsk, ul. Wały Jagiellońskie 1